Да си част от един от най-престижните конкурси за дизайн, носи не само лично признание и облаги, но помага на страната ни да стане част от световната сцена на дизайна и по този начин да сложим още една точка в културното ни израстване като народ. За тази цел, A’Design Award има своя собствена класация на държавите, чийто представители участват в конкурса, така че да се запомнят не само техните имена, но и произход.
Организаторите на конкурса са създали една лесна и най-вече честна и прозрачна схема, по която всяка една държава да заеме своето почетно място на стълбицата на успеха. Всеки един дизайнер трупа определен брой точки за своята държава според това колко и какви награди е получил чрез своите участия. По този начин колкото повече дизайнери от една и съща държава вземат участие в конкурса, толкова по-напред тя се издига в класацията. Напълно логично е държави като Китай, чийто индустриален и културен подем са факт от десетилетия насам, да са на челните позиции, но с гордост можем да кажем, че благодарение на някои от известните имена в тази сфера у нас, България също има поводи за гордост. Повече за самата класация и къде сме ние в нея, може да намерите на следния линк
За да ви покажем какво е нужно за да бъдеш на гребена на вълната, сме подготвили най-добрите проекти на най-добрите дизайнери и архитекти, чиито държави държат челните позиции. Избрали сме любимите за нас, а надяваме се и за вас категории като Интериорен Дизайн, Архитектура и Мебелен Дизайн и се надяваме нашият специален подбор на печеливши проекти, отново да бъде един добър повод за вдъхновение в началото на новата 2025 г.
КЛАСАЦИЯ ИНТЕРИОРЕН ДИЗАЙН
Glass Core Lobby на Kris Lin
Проектът на това невероятно лоби има за цел да води посетителите на сградата чрез светлинни ефекти, така че те лесно да могат да се ориентират в пространството. Осемнайсет метровите осветени стъклени панели, създават усещането за едно футуристично място, което освен с красотата си, вдъхновява и със своята функционалност.
Glass Core Lobby. Източник: A’Design Award
City Of Light Community Center на Kris Lin
Формата на обществения център е вдъхновена от ритъма на реката, простираща се успоредно на сградата. Така се раждат гладките, флуидни форми на тази впечатляваща архитектура, а отражението ѝ в реката подчертава допълнително красивата ѝ фасада.
City Of Light Community Center. Източник: A’Design Award
Spiritual Bay Residential на Kris Lin
Интериорът тук е превърнат в своеобразна картинна галерия, а картините са морските пейзажи, рамкирани чрез специално насочени прозорци, гледащи към океана. Така към изискания интериор, като произведения на изкуството са добавени различни изгледи, наподобяващи интерактивни пана, изобразяващи заобикалящата ги природа.
Spiritual Bay Residential. Източник: A’Design Award
Zhongshuge Bookshop на Xiang Li
Чрез проекта си, дизайнерът иска да пренесе в интериора градския пейзаж на Dujiangyan, известен с водните си канали, като добави модерен прочит на специфичните им форми. Основната концепция тук е да се създаде връзка с историческото минало на града, чрез арките, разположени на различни нива и служещи за място за съхранение на хилядите книги, наредени по тях.
Zhongshuge Bookshop. Източник: A’Design Award
Zhuyeqing Green Tea Flagship Store на Li Xiang
Чрез своите форми, дизайнът на този интериор, наподобява планините и облаците в този регион, нарисувани на ръка, така че да придобият своите меки извивки. Интериорът тук не само изпълнява своето функционално предназначение, но и впечатлява със своята уникалност, изисканост и сюрреалистичен вид.
Zhuyeqing Green Tea Flagship Store. Източник: A’Design Award
YooYuumi Kids Restaurant на Xiang Li
Вдъхновението за този интериор, дизайнерът черпи от професията на собственичката на този ресторант, която е актриса. За това и основната му част наподобява бална зала с театрална сцена, изпълнена по един изключително елегантен и закачлив начин.
YooYuumi Kids Restaurant. Източник: A’Design Award
Wuhan Pixel Box Cinema Cinema на Ajax Law
Стените на това модерно и авангардно кино, са вдъхновени от движението на пикселите, които са основна съставна част на изображенията, които от своя страна създават филмите. По този начин посетителите се потапят изцяло в света на киното още преди да са влезли в залата, усещайки движението на съставните елементи на лентата.
Wuhan Pixel Box Cinema Cinema. Източник: A’Design Award
Chongqing Mountain and City Sales Office Sales Office на Ajax Law
Проектът на този офис отново е вдъхновен от планинските пейзажи, но този път повтаря острите и отсечени форми на върховете и билата. За пода, стените и обзавеждането са използвани изцяло естествени материали, така че да подсилят търсения визуалния ефект.
Chongqing Mountain and City Sales Office Sales Office. Източник: A’Design Award
КЛАСАЦИЯ АРХИТЕКТУРА
Shard-The Power of Inner Dynamics Sales Office на Qun Wen
За да постигне динамичната форма на сградата, архитектът използва деструктивен подход, изхождайки първоначално от формите на планинските пейзажи наоколо. По този начин създава модерни и иновативни връзки между вътрешните пространства и екстериора, създавайки една внушителна архитектура.
Shard-The Power of Inner Dynamics Sales Office. Източник: A’Design Award
Wenzhou Yongjiang Sales Center Culture Architecture на Qun Wen
Сградата е разположена на хълм и приоритетите при разработването ѝ са как тя да бъде лесно достъпна и как да се забелязва отдалеч. Отсечените форми на фасадата и на басейна до нея, отново наподобяват планински хълмове, в случая тясно свързани с нейното местоположение.
Wenzhou Yongjiang Sales Center Culture Architecture. Източник: A’Design Award
City Art Hall Hidden in the Woods Cultural Exchange Center на Qun Wen
Проектът има за цел да намери диалог между източната и западната култура, като пресъздава формите на древните италиански градове. Основаната концепция и разположението на сградите идва от т.нар „Ruyi“ или подарък, който са носели в Китай чуждестранните посланици, а самите сгради наподобяват архитектурата на древната Римска империя.
City Art Hall Hidden in the Woods Cultural Exchange Center. Източник: A’Design Award
Aurora Lodge Chalet на Snorre Stinessen
Дизайнът на тази крайморска вила, наподобява подслон, благодарение на А-образната форма на покрива, която затваря интериора от задната ѝ страна и го „отваря“ към морския пейзаж. Циментовият под представлява едно своеобразно продължение на външната среда и нейното естествено продължение във вътрешните пространства.
Aurora Lodge Chalet на Snorre Stinessen. Източник: A’Design Award
Narvik Gondola Station Gondola на Snorre Stinessen
Лифтовата станция носеща името на града, в който се намира, преразказва неговата история, посредством своите материали и форми. Тъй като Нарвик е пристанищен град, фасадата на станцията е изградена от метални панели наподобяващи корабни контейнери, а неправилните, остри форми на станцията наподобяват заобикалящия планински пейзаж.
Narvik Gondola Station Gondola. Източник: A’Design Award
CIFI Plaza Beijing Multifunctional на Aico
Проектът на тази полифункционална сграда има за цел да пресъздаде триизмерен град във вътрешността си. За тази цел разпределението на различните етажи в нея е направено по нетрадиционен начин, тъй като са създадени многобройни вътрешни пластове с различни входове, които да създадат допълнителна динамика и да обособят множество различни по функция, интериорни пространства.
CIFI Plaza Beijing Multifunctional. Източник: A’Design Award
Sunac Chongqing Dazhulin TOD Complex на AICO
Основаната концепция за създаването на този комплекс е пресъздаването на пейзажа на каньона, в който тя се намира. И така сградата представлява планината, реката е пресъздадена от преходите, долината е улицата, а селището представлява алеите предназначени за туристи.
Sunac Chongqing Dazhulin TOD Complex. Източник: A’Design Award
Pingjiang Wonder Bookstore Bookstore на AICO
Като първата обновена сграда свързана с модерния облик на града, формата на тази библиотека представлява деликатно изрязан диамант. Всеки един от триъгълниците е с различен наклон, така че да се създаде една динамична фасада, която елегантно да пречупва светлините на града.
Pingjiang Wonder Bookstore Bookstore. Източник: A’Design Award
Saturn Cat Bed на Zhao Yutong
За направата на това котешко легло, дизайнерите използват висококачествени остатъчни материали, от производството на мебели във високия клас. Самата форма на леглото е вдъхновена от футболната топка и в комбинация с различната текстура на използваните материали, печели симпатиите както на журито, така и на множество собственици на домашни любимци.
Saturn Cat Bed. Източник: A’Design Award
Garden Home Interior Space Design на Yi Huile, Liu Zulong и Xia Yiting
Интериорът и самата мебелировка разчупват традиционните похвати за обзавеждане, и чрез обли, флуидни форми разширяват пространството и го правят по-функционално. Проектът е вдъхновен от градинският пейзаж, а естествените материали, които преобладават, го доближават още повече до природата.
Garden Home Interior Space Design. Източник: A’Design Award
Origami Bookshelf на Liu Zulong and Xia Yiting
Формата следва функцията или функцията следва формата е основната концепция, благодарение на която е създадена тази закачлива етажерка. Предимството на рафтовете с различен наклон е, че те лесно могат да поберат книги с различна големина, така че да изглеждат подредени и стабилни.
Origami Bookshelf. Източник: A’Design Award