В тази статия ще разгледаме случаите, когато по фасадата са се появили пукнатини с широчина над 0.5 мм, (фиг.1). Тези пукнатини често имат строга ориентация, следвайки породилите се напрежения в конструкцията на сградата. Те са хоризонтални, вертикални или под ъгъл от 45°. Образуват се в най-слабите сечения, по стени и тавани, където реалното натоварване надхвърля изчислителните стойности. Често те не застрашават сигурността на конструкцията, но в някои случаи могат да бъдат опасни за общата устойчивост на сградата. Това изисква, при наличие на такива пукнатини, те да бъдат проверени от специалист–конструктор, който да оцени дали има необходимост от специални мерки за допълнително конструктивно укрепване на сградата.
Понякога пукнатините могат да бъдат и хаотични. Първоначално те възникват от температурни напрежения по повърхността на стените, но впоследствие се разширяват вследствие на въздействието на проникналата в тях влага, тъй като с промяна на атмосферните условия тя е променяла многократно агрегатното си състояние.
В друг случай пукнатините се явяват под формата на хоризонтални торбички („усмивки”) с не много голяма дължина. Торбичките се получават при полагане на мазилката на голяма дебелина, когато не е осигурено добро сцепление с основата или когато консистенцията е твърде пластична. В този случай теглото на нанесения пресен слой надхвърля способността на мазилката да се задържи без свличане върху основата и вследствие на това се появяват пукнатини.
Във всеки един случай, преди прилагане на мерките по реновиране на фасадата, трябва да се провери дали съществуващата мазилка е здраво свързана към основата или се наблюдават участъци с подкожушвания. Ако след почукване върху повърхността й мазилката бие на кухо, тя трябва да се отстрани до достигане на здрава основа. Ако тези участъци са върху голяма площ от стените, е по-добре старата мазилка да се отстрани изцяло. Независимо дали се отстраняват само отделни нездрави участъци или се сваля цялата стара мазилка, възстановяването включва най-напред почистване на основата от всякакви нездраво свързани частици, най-добре чрез измиването й със струя с високо налягане. След изсъхване повърхността се обработва с Баумит МултиПраймер – специален дълбокопроникващ грунд за заздравяване на стари минерални основи. Едва след това нарушените участъци се обработват с Баумит Шприц* и се нанася варо-циментова мазилка за външно приложение (например Баумит Примо 2).
*) При критични основи шприцът може да бъде заменен от слой Баумит ПроКонтакт, положен на хоризонтален гребен.
Когато наличните пукнатини са по-големи от 0.5 мм и същевременно мазилката е здраво свързана с основата, мерките по реновиране включват следните операции:
Препоръчваме Ви, преди извършване на отделните операции по реновиране на фасадните стени с по-големи от 0.5 мм пукнатини да се консултирате с представител на Баумит България. Важно е да се спазват стриктно изискванията за работа, посочени в съответните технически карти на влаганите продукти.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Първият възхитителен онлайн-магазин за ЕСТЕСТВЕН КАМЪК в България - мрамор, травертин, гранит, варовик и др. Генерираме вдъхновение за Вашия интериор и екстериор!