Образците на улично творчество, безобидно наричани графити, сякаш се превърнаха в част от градския пейзаж. Появяват се на всяко свободно пространство по жилищни, обществени сгради, инфраструктурни обекти и паметници на културата. Много често графитите изникват по сгради с историческа архитектура и модерни търговски центрове с интензивен човекопоток. Според някои, графитоманията е вид отдушник и средство за изява на социален протест на ниските социални прослойки, а за други е проява на чист вандализъм. От където и да се погледне обаче, това явление в никакъв случай не е изкуство, а наказуемо посегателство срещу частната, общинска или държавна собственост. Проучванията сочат, че всяка година феноменът нанася сериозни икономически щети и борбата с него изисква влагане на особено голям бюджет, който излиза от джоба на данъкоплатеца.
Многократно отстраняване на графити от подлез. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
Справянето с набезите на уличните „художници“ е трудноемка и скъпа задача, имайки предвид, че много често процесът е цикличен – почистване, повторно изрисуване, отново почистване и т.н. Поради тази причина и най-традиционно използваният метод за заличаване на духовитите послания на практика се обезсмисля, първо, защото изисква периодични усилия и средства, а на второ място – това предоставя още по-привлекателно място за създаване на нови разноцветни драсканици.
Решаването на проблема се корени в осигуряването на надеждна защита на фасадата или повърхността. Вариантите за антиграфити защита са основно два – дълготрайна (перманентна) защита и еднократна защита.
Почистване на графити от незащитена фасада. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
Антиграфити препаратите за еднократна защита позволяват новопоявили се графити върху защитената повърхност да бъдат отстранени с вода или чрез употребата на специален препарат за почистване на графити само еднократно. Заедно с графита пада и защитният слой и той трябва да бъде подновен, за да продължат повърхностите да имат работеща антиграфити защита.
Много често подобен вид препарати са на растителна основа - съставени от растителни полизахариди и вода, и имат голям вискозитет. Такъв тип препарати са напълно безвредни за човека, животните и природата. Използват се за вътрешни и външни повърхности за еднократна защита от графити, плакати, прах и други замърсявания на различни повърхности.
Графитите са навсякъде около нас и повечето не са никак красиви. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
Качествените препарати имат хидрофобно и олеофобно действие. По този начин не се налага пребоядисване на повърхността отново и отново и се запазва нейната паропропускливост. Тук трябва да се отбележи, че част от антиграфити препаратите запушват порите на мазилката и е твърде възможно да променят нейния цвят, правейки я да изглежда като постоянно мокра. Важно е да се обърне внимание на следните фактори:
- Специфично приложение – различните препарати са подходящи за различни видове повърности като камък, дърво, бетон, мазилка и др. и се използват за еднократна или дълготрайна защита.
- Мерки за сигурност – проверете дали продуктите са подходящи за повърхността, която ще защитавате, за да минимизирате възможността да я повредите; запознайте се внимателно с приложените към препарата технически характеристики .
- Информирайте се за предимствата и недостатъците на различните продукти.
Погрешно е схващането, че материалите за еднократна защита са по-изгодни от създаването на дълготрайна такава. След всяко почистване покритието се премахва и тези материали трябва да се нанасят отново и отново, което значително оскъпява превантивните мерки за по-продължителен период от време.
Почистване на графити от незащитена повърхност. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
Най-надеждният начин за защита на фасадата от графити са препарати за дълготрайна и постоянна защита на повърхности.
Най-добрите системи за защита от графити изграждат върху повърхността т.нар. “дишащо покритие”, което работи на принципа на мембраните “GORE-TEX”- спиране на водата отвън и пропускане на парите отвътре навън. Липсата на това свойство е сигурно условие за увреждане в дългосрочен план на “живи” повърхности, като камъни например. Подобна антиграфити система включва в защитата от графити и други важни свойства: лепеното на постери и афиши става невъзможно – ако изобщо се закрепи, след изсъхване на лепилото постера се отлепя и пада; пълна защита от атмосферни влияния – бариера за проникване на вода и мръсотия през покритието. Импрегниращият препарат прониква в порите на повърхността и се свързва здраво с нея, създавайки непреодолима преграда за проникване на бои, мастила и мазнини. Важно е да се подбере подходящият материал спрямо повърхността - бетон, тухли (клинкерни облицовки), пясъчник, песъклив варовик, шпакловка на минерална основа, мрамор, гранит, други каменни облицовки, дърво и др.
Почистване на графити само с вода под налягане от защитена с антиграфити система каменна фасада. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
На пазара има висококачествени антиграфити препарати за постоянна защита, които позволяват на защитените с тях повърхности да бъдат почиствани от новопоявили се графити само с вода и то многократно без нужда от подновяване. Препарати за почистване не се използват, което удължава живота на покритието и прави поддръжката изключително евтина. Има системи от няколко продукта за дългострайна защита от графити, които включват и препарат за отстраняване на новопоявили се графити. Той не нарушава антиграфити покритието и преамхва лесно и без усилия новите графити.
Почистване на графитите
За премахването на графити от предварително обработени с такива продукти повърхности се използват почистващи препарати и гелове, които се нанасят директно върху графитите. Субстанцията се разнася равномерно по цялата повърхност, като не трябва да изсъхва. Нанесеното покритие влиза в контакт с боите, като ги разтваря и размива равномерно. След това основата се измива с водоструйна и/или пароструйна машина. Ако напластяванията са по-дебели, може да се наложи повторно третиране на повърхността.
Цялостно почистване на графити и други замърсявания от незащитена фасада. Източник: Ен-Импекс София ООД, www.en-impex.com
Премаването на графити от необработена предварително фасада може да се окаже трудоемка задача за хора без необходимия опит. Освен това съществува риск от нараняване на повърхността или облицовката. С оглед на това е най-безопасно за отстраняването на графити да се потърси специализирана фирма, разполагаща с нужния квалифициран екип, продукти и оборудване за успешно извършване на услугата.
Статията е подготвена с любезното съдействие на Ен-Импекс София ООД.