Static House - хармония и симетрия

С използването на модерен, семпъл и минималистичен стил на мебелите архитектите се опитват да създадат топла гама, като комбинират някои етноелементи с класически декоративни мебели.
14.04.2011
TWS & Partners
1083
къща, градина, двор, архитектура, парцел
Static House - хармония и симетрия
Източник: TWS & Partners

Архитекти:                            TWS & Partners
Местоположение:                 Джакарта, Индонезия
Изпълнителен директор:    Tonny W Suriadjaja
Екип на проекта:                 Budi Setiawan, Grace Dian, Arianto, Marcello 
Клиент:                                Частно лице
Строителни инженери:     Purwa
Осветление
и интериорен дизайн:     TWS & Partners

Ландшафтен дизайн:       TWS & Partners 
Главен изпълнител:         Tan Sie Siong
Размер на обекта:            700 м2
Период на изпълнение:   2007 – 2010
Снимки:                             Fernando Gomulya


TWS & Partners


Местоположение и околности
Парцелът е 600 м2 и се намира в средно населено място, с редови къщи без сградна и физическа типология. Клиентът се обръща към архитектурното студио TWS & Partners  със своята особена представа за къща градина, в която максимално да е подчертана връзката на външното с вътрешното пространство. Според изискването на клиента площта на стаите трябва да бъде 800 м2 и те трябва да се съберат на ограничения парцел.



Архитектурната концепция
В отговор на ограниченията на парцела и в съответствие със задачата архитектите се опитват да разработят и съчетаят двете вътрешни пространства, които са разположени вертикално и максимално си импонират. 



Първият вътрешен двор е разположен на приземното ниво, което може да функционира и като преход и буфер зона между общото пространство в предната част и по-рядко като псевдопублична дневна зона. 



Вторият вътрешен двор, разположен на второто ниво,  действа като междинно външно пространство за основната спалня и съседните зони. Освен това горният „пласт” на вътрешния двор трябва да може да пропуска слънчева светлина и въздух, за да може нормално да се развива растителността на първото ниво от вътрешния двор, разположен отдолу. 



Затова архитектите решават да сложат плитко водно огледало в горния слой на градината, като използват за негова основа стъкло, така че слънчевите лъчи да могат да проникват в двора на първото ниво и в стаите, разположени на първия етаж. 



Сенките от движението на водата през деня от водното огледало създават усещане за природата вътре във фоайето на първия етаж. Освен това архитектите правят няколко дупки на втория пласт от вътрешния двор, които също дават възможност на слънчевата светлина и свежия въздух да достигат до помещенията долу. 



На първото ниво на вътрешния двор има плувен басейн, който действа като отразител на слънчевата светлина в това външно пространство. Гамата от материалите, използвани в къщата, е светла, ярка, в земни тонове и има за цел да се постигне усещането за естествена, съзерцателна и ведра обстановка. 



Концепцията на интериора
С използването на модерен, семпъл и минималистичен стил на мебелите архитектите се опитват да създадат топла гама, като комбинират някои етноелементи с класически декоративни мебели и произведения на изкуството. 



Подът е от мрамор в общите части - дневна и трапезария. Настилката функционира и като удачен фон за белия кожен диван, съчетан със стоящия лампион и модерната маса за кафе от стъкло и неръждаема стомана. Основната входна врата е дървена и е изработена по поръчка от Kayun, известен арт дърворезбар от остров Бали. Дизайнът на вратата има стилизирани флорални мотиви, чиято цел е да бъдат огледални елементи на вътрешния двор в интериора. 



Масата за хранене в трапезарията е изработена от цяло парче дърво и кореспондира с китайските антични декоративни шкафове, разположени пред фон от тапети в цвят каки.


 

Автор: TWS & Partners
Закони Нормативна база Коментари