A’Design Award - публика или участник - ти решаваш!

Ставайки част от подобно мероприятие, всеки участник може да получи световно признание за проекта си, реклама и PR кампания, свързана с дейността му и по този начин значително да подобри позициите си на световната сцена на дизайна.
07.02.2024
Вяра Петкова
364
конкурс за дизайн, международен конкурс за дизайн

Бавно, но сигурно наближава пролетта, а като знаем с нея и всички бляскави събития в света на дизайна и архитектурата. Ние от списание „Още за къщата“ винаги сме се старали да направим нашите читатели неразривна част от тази вълнуваща сфера на творчество и вдъхновение, за това, заедно международния конкурс за дизайн и архитектура A’Design Award, ви предоставяме възможността да разгледате тазгодишните вдъхновяващи проекти, които ще се борят за награди и да дадете своя глас за най-достойния от тях, според вас. Това може лесно да се случи през този линк:

 Конкурсът A’Design Award представлява един неизчерпаем източник на свежи идеи, представяне на нови таланти и огромна подкрепа за бизнеса, свързвайки дизайнерите с подходящите за тях фирми по цял свят. Ставайки част от подобно мероприятие, всеки участник може да получи световно признание за проекта си, реклама и PR кампания, свързана с дейността му и по този начин значително да подобри позициите си на световната сцена на дизайна. Повече за самия конкурс може да научите от този линк:

 

За да даде поле за изява на възможно най-широк кръг от хора, конкурсът предлага множество категории, в които участниците да докажат своя талант. Ще ви изброим тези, които намираме за най-интересни, но разбира се има още много категории и под категории, така че всеки един проект да намери своето място в конкурса, а именно: Добър Архитектурен Дизайн, Добър Продуктов Дизайн, Добър Комуникационен Дизайн, Добър Дизайн на Услугите, Добър Моден Дизайн
 

След като победителите в съответните категории получат своите признания и награди, те мога да се ползват с редица допълнителни привилегии. Описанието на проектите бива преведено на повече от 100 езика, така че да е достъпно за хората по целия свят, а проектите и техните дизайнери се включват в редица класации, което им носи допълнителна популярност. Печелившите участници стават част от специална бизнес мрежа, която да ги свърже с конкретни клиенти и получават доживотен сертификат, че са спечелили награда от този престижен конкурс, което дава добавена стойност освен на проекта, с който са кандидатствали и на останалите им творби.

 

В последствие, проектите могат да станат част от номинациите за Дизайн На Годината, Иноватор на Годината и Млад Дизайнер Пионер на Годината. Да не забравяме разбира се и прекрасната метална статуетка, която победителите получават, както и вълнуваща Гала Вечер на наградите, която всяка година се провежда в частна вила в град Комо, Италия. Тези и още много предимства, които носи конкурсът може да разгледате на следния линк:
 

По отношение на самото оценяване, както не веднъж сме казвали, то се извършва от независимо жури, чиито членове са различни професионалисти от сферата на дизайна, като професори, журналисти или архитектурни и дизайнерски студия с богат опит в своята специфична област. Всеки от тях дава определен брой точки на проекта, който оценява и техния сбор предопределя дали определен проект ще вземе награда и каква по-точно ще е тя. Ако искате и вие да получите обективната оценка на професионалистите, лесно може да регистриране своя най-добър проект на този линк:
 

Крайният срок за записване е 28-ми февруари, а ние ще публикуваме резултатите от конкурса на 15 април. 
 

А сега нека заедно се насладим на поредната доза вдъхновение, което сме подбрали от всички печеливши проекти от последното издание на A’Desig Award 22-23’. 


Носители на награди за интериорно пространство, търговия на дребно и изложбен дизайн за периода 2022-2023 г.
Xian Canopy Hotel by Jingwen Chen
Разположен в историческият център на град Сиан, Китай, хотелът е заобиколен от архитектурата на династията Танг. Вдъхновен от яркия исторически контекст, интериорът на хотел Xian Canopy има за цел да потопи напълно посетителите си в богата палитра от традиционните нюанси на заобикалящата го среда и да ги пренесе в отминали епохи, така че да бъде естествено продължение на градската действителност. 
 

Xian Canopy Hotel. Източник: A'Design


Amblem Home Furnishing Exhibition Hall by Wei Zhou
Това експозиционно пространство е вдъхновено от творбите на руския художник и архитект Ел Лисицки и в частност неговата творба “Proun” от 1924г. Освен белезите на рационализма, тук присъстват елементи от античната китайска градина, каквито са водните пространства, по които посетителите могат да плуват и да виждат различни пространствени ефекти. 
 

Amblem Home Furnishing Exhibition Hall. Източник: A'Design


Leisurely Hauz Vacation Home by Lim Swee Chong and Fuka Team
Този дом, далеч то дома е разположен в частна планинска ферма и представлява място за отдих и почивка в пълен унисон с природата. Къщата е изпълнена в духа на новият Брутализъм и Биофилен дизайн, като към грубите структурни елементи и бетонови повърхности, е прибавено дърво и изобилие от растителност, така че тя да стане част от пейзажа. 
 

Leisurely Hauz Vacation Home. Източник: A'Design


Joy Hill Exhibition Center by More Design Office
Проектът за този център е вдъхновен от градските символи на Дунгуан. Висящата от тавана арт инсталация представлява своеобразен преразказ на силуета на покрива на т.нар Work End House, а за естествен материал, типичен за китайската култура, е избран бамбука, който се простира по периферията на интериора. 
 

Joy Hill Exhibition Center. Източник: A'Design


Smritivan Earthquake Museum and Memorial by Siddharth Bathla
Неповторимата и процъфтяваща култура на район Кутч в западна Индия, е водещата концепция в създаването на дизайна на този необикновен музей. Той идва на бял свят благодарение на историите за мощно земетресение, което е разтърсило местността през 2001 г. Седемте блока, на които музеят е разделен представляват съвкупност от интерактивни симулатори, лични истории и занаятчийски изделия, а местни артисти съпровождат посетителите по време на обиколката им, така че тя да се превърне в незабравимо преживяване. 
 

Smritivan Earthquake Museum and Memorial. Източник: A'Design


Beyond The Flow Commercial Space by Joye Chuang
Дизайнерът моделира пространството, така че да се получи поредица от криволичещи тунели в интериора и геометрични квадрати отвън. Огромни водни прегради разделят концептуално пространствата и правят мястото незабравимо и интригуващо. 
 

 Beyond The Flow Commercial Space. Източник: A'Design


Growing Artistic Villa by Xin Tong
Собственикът на вилата иска един чист, провинциален и тих дом. Към тези изисквания, дизайнерът е добавил артистични елементи от геометрични компоненти, а тоналността от прости, естествени и светли тонове завършва усещането за стилна и уютна атмосфера. 
 

Growing Artistic Villa by Xin Tong. Източник: A'Design


Носители на награди за дизайн на архитектура, сгради и съоръжения за периода 2022-2023 г.
Yantai Experience Sales Centre and Exhibition by More Design Office
Концепцията за пространственото разпределение на експозиционния център е, създавайки зоната за посетители в центъра на сградата и изнасяйки всички останали функции по периферията й. По този начин дизайнерите искат да направят мястото по гостоприемно и ориентирано към човека. 
 

Yantai Experience Sales Centre and Exhibition. Източник: A'Design


Cross Residential House by Michihiro Matsuo
В планово направление, няма строги прегради, които да спират човешкия поглед в интериора, тъй като са създадени широки и просторни пространства свързани по между си. Двете равнини, които предопределят формата на сградата, се препокриват в центъра й, а празното пространство между тях е архитектурния елемент, който свързва жителите й. 
 

Cross Residential House. Източник: A'Design


Semi Opened Residential House by Mateusz Gornik
Идеята на проекта е да се създаде монолитна постройка, преразказваща формата на скалите, разпръсната около нея. Пейзажите около къщата динамично се променят, според смяната на времето и сезоните, като благодарение на връзката й с екстериора, тези пейзажи влияят на начинът по който се възприема интериора.
 

Semi Opened Residential House. Източник: A'Design


Islamic Distiller Mosque with Solar Distiller System by Lihan Jin
Джамията е вдъхновена от личния опит на дизайнера по време на престоят му в Кайро, където дефицитът на питейна вода е основен проблем. Системата за водоснабдяване, която той разработил в Islamic Distiller Mosque, може да бъде приложена във всяка една малка джамия с осмоъгълна, чадърна структура. 
 

Islamic Distiller Mosque with Solar Distiller System. Източник: A'Design


Награда за дизайн на мебели за периода 2022-2023 
Tai Side Table by Sunriu Design
Масичката е създадена с идеята да се рециклират старите, метални листове на подстанциите. Дизайнът й е вдъхновен от The Luce Chapel на IM Pei а плоските листове от които масичката е съставена, са лесни за производство и сглобяване.
 

Tai Side Table. Източник: A'Design


Награда за дизайн на опаковки за периода 2022-2023 г.
Dukang Liquor The Maker of Chinese Baijiu by Tiger Pan
Вдъхновението идва от името на марката Дуканг, свързана с поета Kao Kao, който освен с таланта си на писател се е славил и като велик пълководец, който до ден днешен е възхваляван. Бутилката е оформена в неговия абстрактен профил, а капачката е вдъхновена от традиционното облеклото от династията Хан. 
 


 Dukang Liquor The Maker of Chinese Baijiu.   Източник: A'Design


Носители на награди за мода, облекло и дизайн на облекло за периода 2022-2023 г.
Crash Womenswear by Meng Ling Chung
Идеята за тази колекция се ражда след като компютъра на дизайнерката се разваля и всички изображения в него се виждат размазани и неясни. Тя взима размътените снимки и ги превръща в красиви платове, от които по-късно ушива в провокативната си колекция.
 

 
Crash Womenswear. Източник: A'Design


Награда за дизайн на осветителни продукти и осветителни тела за периода 2022-2023 
Kalky Ragged Pendant lamp by Marek Błażucki
Основната функция на лампата идва от специалния материал, разработен специално за нея. Благодарение на иновативната технология, с която той е създаден, лампата може да сменя формата си и да остане стабилна, така че да бъде персонализирана и различна във всеки един момент. 
 


Kalky Ragged Pendant lamp. Източник: A'Design

Автор: Вяра Петкова
Закони Нормативна база Коментари