Какво трябва да знаем, за да обновим сградата, в която живеем
Програмата за саниране на многофамилни жилищни сгради трябваше да стартира преди повече от година, но реалното изпълнение непрестанно се отлага, работещ механизъм за подновяване на блоковете все още липсва и много хора живеят в неподдържани, занемарени, рушащи се и опасни сгради.
Същевременно от Европейския съюз отпускат помощ в размер на 63 милиона лева в 36 града на страната. Средствата са достатъчни за около 500 сгради в страната.
Половината от парите за ремонта ще бъдат плащани от собствениците, а другата половина - по програмата. Ще бъде събирана първоначална вноска от 500 лева на апартамент. Тази сума ще бъде гаранцията за членство на собствениците в сдружението. Първоначално ще се обновяват цели блокове, а на по-късен етап ще бъде разрешено и саниране на отделни входове. Първите проекти трябва да бъдат направени през пролетта следващата година. Дотогава в министерството ще изберат шест компании, които да консултират по места. Участието на консултантите не е задължително и кандидатите могат да си изготвят сами предложението. По проекта са предвидени кредити с ниски лихви: 6-7%.
За да се реализират дейностите по програмата, собствениците трябва да организират общо събрание, на което да регистрират сдружение на собсвениците на жилища в дадената сграда. Избраният домоуправител се ангажира с това да потърси и избере проектен мениджър по програмата. Проектните мениджъри се одобряват от МРРБ.
Какви сгради могат да бъдат обновявани?
Сградите, които могат да бъдат обновявани по програмата на МРРБ, могат да бъдат панелни блокове, ЕПК и жилищни сгради, строени след 1990 година. Съществува и изискване към собствеността. На първо време в сградата трябва да има над 3 обособени жилищни единици, а в нея трябва да има поне 3-ма собственици. Жителите на блока трябва да знаят и още една съществена подробност – енергийното обследване, което неминуемо съпътства обновяването на всяка сграда, може да бъде поето изцяло (100%) от програмата и при одобрение на проекта собствениците няма да вадят тези пари от собствения си джоб.
Гр. София, ж.к. „Младост” 3, бл. 355;
Конструкция: едропанелно строителство;
Домакинства: 24; Енергопотребление: 57%;
Парникови газове: 53 т/г намаление;
Изпълнител: „Строителни фасади и облицовки”
Създаване на Сдружение на собствениците
Създаването на Сдружение на собствениците преминава през няколко етапа. На първо място трябва да бъде регистрирано в общината и освен това да е учредено на доброволен принцип. Свикването трябва да бъде по инициатива на собствениците. Необходимият кворум е 67% от притежателите на собственост. Трябва да бъде подписан и протокол от учредителното събрание и да бъде прието споразумение. То трябва да бъде в 2 екземпляра и да е подписано от всички членове на сдружението. Органите на сдружението са: Общо събрание; управител (Управителен съвет); контрольор (Контролен съвет).
Управителят трябва да регистрира сдружението в 14-дневен срок в районната или общинската администрация. Трябва да се имат предвид няколко важни документа за регистрация:
За да може проектът за конкретната жилищна сграда да кандидатства по програмата на МРРБ и да получи част от парите от ЕС в размер на 63 милиона лева, той трябва да се отнася към някои конкретни допустими дейности. По отношение на енергийната ефективност на отделните жилища собствениците могат да получат външно финансиране за топлоизолация на външните стени и за подмяна на дограмата. По отношение на обновяването на общите части пък парична помощ може да бъде получена за ремонт на покриви, подмяна на дограми и врати на стълбищните клетки, подмяна на настилки и мазилки в коридорите и стълбищата, подмяна и ремонт на абонатни станции (когато са етажна собственост), подмяна и ремонт на вертикални щрангове на ВиК, централната топлофикация и електромрежата. Тези дейности обаче спадат към категорията строителни дейности. Проектът, който може да бъде представен пред МРРБ, може да включва и технически дейности като енергийно обследване (което ще бъде покрито напълно) и изготвяне на проект, което е задача на проектния мениджър, когото домоуправителят е избрал и когото МРРБ трябва да одобри.
Финансов модел:
Изпълнение на строително-монтажните работи и отчитане на проекта пред МРРБ
Програмата на МРРБ носи редица предимства. Това са само част от резултатите, които ще постигнат гражданите, решили да участват в програмата за обновяване на жилищните сгради:
Въпреки очевидните предимства, които има програмата на МРРБ за обновяване на многофамилните жилищни сгради, тя все още не функционира и съществува все по-осезаема опасност тези 63 000 000 лева, безвъзмездно предоставени от ЕС, да останат неусвоени.
Материалът е предоставен от Николай Пехливанов, кандидат за кмет на София от ПП „Атака”
------------------------------------------------------------------------------------------
Демонстрационен проект за саниране
През 2007 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Програмата на ООН за развитие (ПРООН) стартираха съвместна инициатива – проект „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради”.
Целта на проекта е да се разработи и тества за пръв път в България пълният цикъл от обновителни дейности по многофамилни сгради като начин да се придобие практически опит и да се извлекат поуки за бъдещото изпълнение на Националната програма за обновяване на жилищни сгради, както и добри практики за изпълнението на Операция 1.2 „Жилищна политика” от Оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР).
Проектът възприема интегриран подход с цел да се отговори едновременно на физическите, социалните и икономическите аспекти на процеса на обновяване.
На липсата на традиции в сдружаването на собствениците, липсата на управление на собствеността и липсата на достъп до финансиране проектът отговоря чрез предоставяне на техническа помощ и професионални консултации за жителите на многофамилните жилищни сгради за:
Проектен цикъл за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради
Включени са следните дейности:
Резултати
Развитие на капацитета и устойчивостта:
За 27-те сгради, от енергийното обновяване на които е изтекъл поне един отоплителен сезон, бяха изготвени контролни енергийни одити за установяване на действителните нива на енергопотребление след прилагане на енергоспестяващи мерки в процеса на обновяване.
Резултатите от енергийните обследвания доказаха ефективността на проведеното енергийно обновяване. Всички 27 сгради в резултат на енергийното обновяване са достигнали такъв клас на енергопотребление, който дава възможност за издаване на сертификат с категория А или Б.
Удовлетвореност на бенефициентите
Проучване на удовлетвореността на бенефициентите показа следните резултати:
Мотивиращите фактори за участие в проекта са класирани от запитаните в следния ред:
Материалът е предоставен от ръководител проект „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради” на МРРБ и ПРООН – www.obnovendom.com
Ние сме Супер Къртачи – лидер при услугите Кърти Чисти и Извозва в София.
Висококачествено и надеждно Къртене Почистване и Извозване в София. Фирма с на 17 години опит в бранша.
Професионални, бързи и качествени Кърти Чисти Извозва услуги в София на Изгодни Цени.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната