С настъпването на пролетта, ни се иска да обновим и освежим дворното място. Аранжирането на двора е въпрос на предпочитание. Някои се спират на симетрични цветни фигури, други предпочитат по-естествен и небрежен стил. Всички се радваме на зелените тревни килими. Те ни успокояват и зареждат с присъствието си във всеки парк или двор. За изграждането им освен подготовката на терена и обработката на почвата е необходимо да имаме ясна идея, какво искаме да постигнем.
Съществуват различни видове затревяване. Един различен поглед е мавританската поляна. Характерно за нея е романтичното настроение което създават небрежно разпръснатите шарени цветове на зелен фон. Усещането е за пренасяне на природата по-близо до нас.
Усещане за пренасяне на природата по-близо до нас. Източник: www.totex.net
Изграждането на мавритански поляни е започнало още през средните векове. Пренася се в Европа от маврите, които са владеели днешна Испания, откъдето идва и наименованието им. Характерно е романтичния пъстър килим от зелени треви и разнообразни цветни багри, наподобяващи персийски килим. Придават красив жизнен облик на градината и имат сравнително лесна поддръжка.
Характерно е прибавянето на цветни семена към тревната смеска. Има варианти при които добавяме едногодишни, двугодишни или многогодишни цветни видове. За предпочитане е смесването на тревните семена със семена на многогодишни полски или диви цветя. Най-често използваните видове са: Белис – Вellis l.; Церастиум – Cerastium t.; Флокс – phlox b.; Аубреция – aubrieta d.; Немезия – nemesia fl.; Невен – calendula; Лен – linum; Треска - matricaria и др. Пикантните билки също намират приложение.
Поляна с белис( паричка). Снимка: Ваня Минева
За предпочитане е смесването на тревните семена със семена на многогодишни полски или диви цветя. Снимка: Ваня Минева
Най-подходящия сезон за изграждането на мавританска поляна с многогодишни видове е през есента. Може и в ранна пролет преди появата на мравките, но есента е за предпочитане. Ако есента е дъждовна поливаме по-рядко. В ранна пролет, когато очите ни са жадни за багри и природата се събужда за нов живот, ще видим резултата от труда който сме положили. Семенцата поникват и покриват земята с багри. За поддържането на добрия вид е необходимо да чистим редовно плевелите и загнилите растения. В по-късен етап подхранваме и разрохкваме почвата. На четвъртата, петата година може да се наложи разделяне, пресаждане, подсяване, разреждане на видовете. Със затоплянето през пролетта, поливането се увеличава.
Постепенно започваме да косим. В зависимост от височината на тревните и цветни видове които сме избрали, съобразяваме височината на коситбата. По-подходящи са нискостеблените видове.
За постигане на максимален ефект е важна умелата комбинация на тревните и цветни видове. Можем да разчитаме на готовите смески приготвени от специалисти. Ще ги намерим в градинските центрове и спецализираните магазини.
Готова смеска за мавританска поляна. Източник: www.agrogradina.bg
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.