Цветовете създават първото ни впечатление за едно жилище. Именно тях забелязваме още при влизането си и макар и много от нас да не осъзнават, цветовете са основен двигател на емоционалните ни състояния. Тяхното въздействие може да продиктува не само настроението ни, но и начинът по който въприемаме обектите в интериора. Това от своя страна генерира определени реакции на човешкото тяло във физиологичен план – едни цветове успокояват нервната ни система и притъпяват сетивата ни, а други предизвикват вълнение, ентусиазъм и прилив на енергия.
Ето защо изборът на цветове за интериора далеч не е свързан единствено с естетика.
Много хора не обръщат внимание на тези фактори и избират цветовете за дома си без да са наясно за тяхното влияние върху човешката психика. Ето защо, ако ни предстои ремонт или се нанасяме в ново жилище, трябва да помислим върху това как ни кара да се чувстваме определен цвят, какви спомени предизвиква у нас или просто с какво го свързваме. Стените заемат най-голяма част от площта на едно помещение и изборът на цветова палитра за тях е първата ни стъпка. Едва след това може да пристъпим към определяне на подовата настилка, мебелировката и аксесоарите.
Проектирането на интериора се осъществява в две направления – пространствено и декоративно. Иначе казано, това значи да се определят формите и цветовете. Всички знаем, че има три основни цвята – червено, жълто и синьо. Смесвайки ги ще получим оранжево, зелено и лилаво. С помощта на неутралните черно и бяло постигаме всички останали сложни нюанси с различна степен на наситеност.
Интериорът в синьо навява спокойствие, прохлада и умиротворение Източник: www.dekorstore.net
Цветовете и простанството
Избраната цветова концепция може напълно да промени възприятието ни за реално съществуващото пространство. Светлите цветове отразяват светлината и оптически уголемяват предметите, докато тъмните я абсорбират и сякаш ги смаляват. Всички сме забелязвали, че това важи и за дрехите, които обличаме. Подобно на това, съчетанието от светли и тъмни цветове може визуално да увеличи или да намали пространството и предметите.
Ще ни бъдат от полза следните примери:
- Светли стени и таван / тъмен под – визуално уголемяване на пространството
- Светли стени и таван / светъл под - създават усещане за простор и необятност
- Тъмни стени / тъмни таван и под - разширяване на пространството по дължина и снижаване по височина
- Тъмни стени / светъл таван и под – визуално уголемяване на хоризонталното пространство
- Светъл таван / светла задна стена и под - създават усещане за дълбочинен ефект и по-голяма височина
- Светъл таван / тъмни стени и под – внушават така наречения сутеренен ефект и предизвикват чувство на опасност и тревога
Цветовете и избрания стил
Интериорните стилове се базират на различни цветови съчетания. Например за шаби шик са характерни бяло, кремаво и всеки пастелен оттенък на основната палитра, най-вече топли цветове като розово, жълто, прасковено, но също така светло синьо, бледо лилаво и резеда.
При поп арт се наблюдават комбинации от наситени дръзки нюанси, които съживяват интериора, а при индустриалния стил преобладават най-вече сиво и кафяво. При модерният стил цветовата гама е монохромна и включва семпла палитра от плавно преливащи цветове – шоколад – мока – сметана, черно – сиво – бяло.
Ако се спрем на даден стил, неминуемо ще трябва да следваме и характерния цветови диапазон. Съвременните стилове оставят повече простор за експерименти, но и при тях трябва да се съобразяваме с определени аспекти. В случай, че заложим на няколко нюанса от една гама, то неутралните тонове трябва да отредим на най-големите повърхности в стаята (стените). Средно наситените ще подчертаят мебелировката, завесите и килима, а с най-ярките ще откроим декоративните аксесоари. Не бива да забравяме неутралните черно и бяло, които задължително присъстват в интериора, макар и в малки количества. И все пак, когато проектираме цветовете в жилището си не трябва да мислим единствено за стиловите ограничения и актуалните тенденции в момента, тъй като те идват и си отиват. Важно е преди всичко да направим дома си красиво и приветливо място, където да се чувстваме комфортно.
Цветовете и емоциите
Обкръжаващите ни цветове генерират определен емоционален ефект. Това се отнася не само до различните цветове, но и до тяхната наситеност.
Домът в бяло - символ на надежда и ново начало Източник: www.home-designing.com
Неутрални
Белият цвят може буквално да трансформира пространството – символ на чистота, невинност и съвършенство. Бялото е солиден, неутрален цвят, който подсъзнателно свързваме с надежда, пробуждане и ново начало. Стаите в бяло изглеждат по-големи, отколкото са в действителност и създават усещане за ефирност, прохлада и светлина. Подходящ е за всяко едно помещение от жилището, тъй като подчертава влиянието на останалите цветове. Интериорът в бяло се нуждае от цветни допълнения, с цел да се избегне прекалено стерилната и скучна атмосфера.
Черното е един от все по-популярните цветове в момента. Свързваме го с мистерията на нощта, страха и траура, но също така със строгата красота, блясъка и елегантността. Черното абсорбира не само светлина, но и енергия, осигурявайки стабилност и баланс в емоционално отношение. Партнира си отлично с всички цветове и най-вече с другите два неутрални бяло и сиво. Не бива обаче да прекаляваме с използването му, тъй като може да се получи депресиращ ефект. Обикновено се използва като допълнителен цвят за подчертаване на определени акценти в интериора.
Според много дизайнери сивото е новото бежово. Цветът напоследък нашумя като един от най-актуалните неутрални цветове в декора на дома. И има защо да е така - това е златната среда на бялото и черното и въпреки, че повечето хора го намират за скучен и обикновен, този цвят притежава интересна символика. Това е единственият цвят, който не оказва директно влияние върху човешката психика. Подсъзнателно го свързваме с високите технологии и иновации. Този му индустриален аспект провокира усещане за сигурност и стабилност. Сивото е неутрален, ненатрапчив и изключително стилен цвят. Сам по себе си не изглежда атрактивен, но красотата му се подчртава в комбинация с всички останали цветове. Перфектно си подхожда със светлозелено, розово и червено. Идеално подчертава ярките нюанси в интериора, без да контрастира в толкова силна степен като бялото и черното.
Най-динамичният цвят Източник: www.diningroomlighting.eu
Топла гама
Червеното е най-агресивният цвят от цветовия спектър. Това е цветът на кръвта - символ на любовта, страстта и копнежа и олицетворение на физическа сила, смелост и енергичност. Червеното има свойството да изглежда по-близо отколкото е и винаги ще забележим първо него. Оказва стимулиращо въздействие върху нервната ни система, увеличавайки честотата на пулса и стойностите на кръвното налягане. В интериорен план цветът вдига енергийното ниво на помещението и е отличен избор за създаване на повече настроение. Интересен е фактът, че активира обмяната на веществата и стимулира комуникацията и апетита. Точно заради това може да го срещнем в много заведения за хранене. Тъй като е силно изразителен, цветът не бива да се прилага като основен, а по-скоро да се използва за подчертаване на декоративните акценти. Високата наситеност и енергийни вибрации на червеното може да станат причина за поява на агресивно поведение.
Жълтият цвят символизира слънцето, яснотата и разума. Зарежда ни с големи дози оптимизъм, вдъхновение и креативност. Експанзивен, топъл и приветстващ цвят. Внася светлина и оптически разширява пространството, поради което е много подходящ за декориране на тъмните точки в дома като коридора или стълбището. Жълтото изчиства негативните емоции и създава позитивно настроение. Стимулира апетита и е много подходящ за кухни и трапезарии.
Оранжевото предизвиква вълнение, ентусиазъм и прилив на енергия - символ на физически комфорт, чувственост, изобилие и сигурност. Като комбинация от червено и жълто, притежава стимулиращ ефект върху човешката психика. Не се възприема добре в дневни и трапезарии, ако е прекалено интензивен. В древните култури оранжевото се е използвало за лечение на заболявания на белите дробове и за увеличаване на енергийните нива в организма.
Кафявият цвят олицетворява стабилност, надеждата и сигурност, създавайки усещане за топлота, уют и връзка с природата. В психологически план го свързваме със земните здравослодни продукти и естествената дървесина. Създава приятна и непринудена атмосфера и е добър избор за помещенията, в които бихме искали да внесем повече уют.
Мистичното пурпурно Източник: www.villazbeats.com
Студена гама
Синьо – цветът на спокойствието, релакса и душевния мир. Заедно с това обаче, навява усещане за студенина и тъга. Съдържа носталгична нотка и го свързваме с морето и небесната шир. Не е удачно да се използва в помещения, без достатъчно естествена светлина, тъй като може да създаде чувство за студ.
Зеленото е природен цвят, симоволизиращ новия живот, пробуждането и надеждата. Той е синоним на хармония, равновесие и мир. Има успокояващо въздействие върху психиката, той като съчетава веселото настроение на жълтото и релаксиращия ефект на синьото. Отличен избор е за бани и спални. Освен, че успокоява, зеленият цвят има свойството да елиминира стреса и да създава чувство на удовлетвореност.
Пурпурното е сложен, богат и драматичен цвят, който свързваме с лукса, медитацията и интуицията. Тъмните му тонове излъчват екстравагантност и изкусителност. Често пъти се определя като мистичен и антидепресивен. Добре си партнира със светлите нюанси на зелено, а също с бяло и черно. Не е препоръчително да се използва в кухни и трапезарии, защото потиска апетита.
За това как влияят цветовете върху човешката психика съществува цяла наука. Макар и кратко, нашето пътешествие в света на цветовете със сигурност ви е дало нужните насоки за това как да направите дома си модерен и изискан, но най-вече комфортен и успокояващ след напрегнатия ден.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната