Къщата до голяма степен говори за вкуса и характера на обитателите си. Тук огромна роля играе изборът на цвят и материали – така както с дрехите изразяваме настроението си, вкуса си и даже възгледите си, с избора на цветове за фасадата и интериора на дома често разкриваме освен вкуса си и черти от характера. Всеизвестно е, че няма лоши цветове, а само зле избрани и неподходящо комбинирани.
Еднофамилна къща в Хуарес, Мексико – бяла мазилка и естествени материали
Не съществува универсално правило за употребата на цветовете – то е въпрос най-вече на личен вкус, но и на мода, епоха, на търсен ефект.
Всяка страна или регион има свои характерни цветове, наложени от материалите, пейзажа и традицията – в Тоскана това са земните тонове със слънчевите жълто и оранж, на островчето Бурано до Венеция къщите са във всички цветове на дъгата. В много страни дограмата е синя като небето – обяснението е, че с цвета на небето в много митологии се свързват добрите духове и се предполага, че синият цвят ще ги привлече в дома ни, а в Северна Франция (Бретан) студен светлосин цвят по врати и прозорци предпазва къщите от насекоми.
Българската традиция
Една разходка из Копривщица или Стария Пловдив ни разказва много за българската традиция в оцветяването на сградите – най-често ще срещнем греещото и яркосиньо (Ослековата, Лютовата къща), керемиденочервено (Каблешковата къща, Маджаровата къща), охра и топло жълто (къщата на Л. Каравелов), като всички пигменти са били добивани по естествен път. За жалост, малка част от тайните на добиването на бои както за строителството, така и за текстила са стигнали до нас. В Стария Пловдив ни посрещат същите цветове – сините къщи на Хиндлиян и Куюмджиоглу, топлите тонове на Грегориади и къщата на Ламартин. Камчийската къща – Котел, Жеравна, Ичера и по течението на реката до морето, е характерна с естествените материали дърво, камък, каменни плочи за покрива, а ярките цветове са по-скоро в интериорния текстил – килими, китеници, възглавници и т.н.
Цветове, идващи от естествените материали по фасадата. Един от принципите на органичната архитектура на Франк Лойд Райт е да се ползват местни материали, т.е. от региона, в който е построена сградата – камък, дърво, както и искрената употреба на материалите – дървото с естествения си цвят и фладер, тухлата – като фугирана зидария, без да се скрива с мазилка, камъкът – с естествената си фактура и релеф.
Цвят и епоха
„Шрьодер хаус“ в Холандия, Герит Томас Ритвелд
Как се променя цветът в архитектурата според стиловете: в епохата на барока характерни са тъмнозелено и пурпурночервено, докато по време на рококо модни стават резеда, розово, комбинирани със златно и асиметрични орнаменти.
През ХХ век модерната архитектура „изчиства“ фасадите на къщите от излишните орнаменти, а красотата идва от самата функция и конструкция. Цветът също става все по-лаконичен като цялостния и архитектурен изказ. Най-хубавите примери на еднофамилни сгради от първата половина на ХХ век са шедьоврите на Герит Томас Ритвелд – „Шрьодер хаус“ в Холандия, вила “Савоа” на Корбюзие във Франция и Вилата на водопада на Франк Лойд Райт в САЩ. Тези три репера на модерната архитектура са с една философия, но цветово са доста различни . Например Ритвелд, авторът на „Шрьодер хаус“, изповядва философията на минимализъм на течението де стийл и използва само основните цветове – синьо, жълто и червено, от които може със смесване да получим всички останали тонове. Вила “Савоа” на Корбюзие отвън е изцяло бяла, на фона на зелената околна природа, но вътре се появяват наситени чисти тонове, съобразени с функцията на помещенията и изложението.
Вилата на водопада на Франк Лойд Райт в САЩ
Вилата на водопада ни впечатлява с цветовете на есента – в голяма част от естествени материали цветоносители, но и в създадените за вилата мебели, витражи и текстил.
Нови материали и цветове
Вила „Савоа” на Корбюзие във Франция
Във връзка със споменатите по-горе шедьоври фирми за бои създават цветови гами, не само наречени „Льо Корбюзие“ или „Вилата на водопада“, но и с конкретни цветове, взети от архитектурата на тези сгради.
С навлизането на окачените и дишащи фасади се появиха много нови възможности пред архитектите – цветовете на керамиката или дървото, а даже и блестящите цветове на стъклото.
Различните фирми за фасадни бои предлагат и готови комбинации на хармонични гами – например серия „кафе“ в топли цветове, „на открито“ – в зелена гама, „водни капки“ – в синьо, „мед и бадем“, „попарт“ – в ярки, живи тонове, „кожа, камък и дърво“ – в естествени тонове.
Без да се задълбочавам с теория на цветовете и хармонията помежду им, важно е да знаем някои основни неща за комбинирането и въздействието на цветовете:
Традиционна къща „Ндебеле“ – Южна Африка
Още при проектирането архитектът трябва да предложи материали и цветове за къщата. Разбира се, те трябва да отговарят на вкуса и характера на обитателите, затова е добре още преди строителството да се обсъдят тези важни проблеми. Често при саниране и преустройство се налага сами, без помощта на специалист, да изберем тоновете на къщата си. Затова е добре да проверим предварително как ни въздействат психологически цветовете:
Къща „Киви“ – Батон Руж, Ню Орлиънс, САЩ. Построена след урагана „Катрина“.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната