В тази статия ще ви запознаем стъпка по стъпка с техниката на превръщане на една обикновено изглеждаща тапицирана пейка в ретромебел. В показаната тук декорационна техника за художествено оформление на дървената част на мебели е използван цветен прозрачен лак. В показания пример грундировката се изтърква на места до дървото с цел да се придаде на пейката вид на използван в течение на години мебел. Чрез прозрачния лак мебелите добиват цвят и нов облик, тъй като прозъртащото дърво прави мебелите да изглеждат старинни. Нанесената само на някои места златна боя подчертава процесът на остаряване и придава дискретен гланц.
Вид на пейката преди започване на работа и крайният резултат.
Дървената част се ошлайфа добре с гласпапир или фина шкурка. Върху дървото се нанася един слой грунд за дърво, който съдържа калциев карбонат и спомага за по-доброто прилепване на боята отгоре.
След изсъхване се минава още веднъж с фино шлайфане навсякъде, за да се махнат щръкналите малки дървени власинки. Следваща и най-важна стъпка е да се шлайфа усилено на изпъкналите места, така че да се покаже дървото под грунда. С четка се нанася зеления прозрачен лак върху цялата повърхност.
С мек парцал се отнема излишния лак - преди да изсъхне. Следващата стъпка към старинния вид е нанасянето на слой златна боя с пръста на ръката само върху многократно шлифованите места. Когато златната боя изсъхне, дървената конструкция се намазва с копринено-матов полиуретанов лак. След като този първи слой изсъхне, повторете същата процедура
още два пъти.
Закрепете покривния плат с такерни кламери или тапищерски kабарчета. Накрая закрепете ширита или шнура с помощта на лепило (най-добре с пистолет за топло лепило) върху кабарите. Тук се вижда добре десенът на използвания плат.
Резултатът е разкошна старинна пейка, примамливо приканвайки ви да поседнете.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната