От стари времена руснаците имат обичай до новопостроена къща да засаждат офика (Sorbus aucuparia). Вярват, че растението има магическа сила и предпазва дома от зли духове.
Макар и невисоко, то се слави с дълголетието си – цели 100 години. Не случайно пожелаваме на хората, които са добри и благодетелни : „Да живееш 100 г.” Грузинците твърдят, ако имате неблагоразумието да ползвате дървата на офиката за огрев или готвене, то член на семейството ще се разболее. Те познавали също здравата й дървесина, която лесно се стругова, полира, гравира и резбова и да украсява дома.
www.urlaub-in-malchow.de
Опитните градинари отбелязват, че освен офиката у нас са познати и другите й разновидности – мукина (Sorbus aria), брекина (Sorbus torminalis), скоруша (Sorbus domestica) е все пак е добре да ги различавате. Тези родственици в паркове и алеи могат да бъдат сбъркани лесно, посочват специалистите от сайта- http://www.gartendatenbank.de.
Как да не се сбърка със скорушата? Кората й е гладка и сива, а плодчетата са с големина до 1 см - големи и червени. Така изглежда най-често срещаната офика. Скорушата е сивокафява, с люпеща се кора, плодчетата са доста по-големи и наподобовят малки крушки. Освен това скорушата е средиземноморско растение.
www.garten.tv
Офиката, не много често срещана у нас, става малко до средно голямо дърво, чиито листенца много наподобяват ясена. Дървото ражда много, плодчетата му стоят красиво, с великолепно есенно оцветяване. Не е високо растение, но както вече посочихме, се слави с дълголетието си. Птичките го обичат, защото кръглите и яркочервените му плодчета са сочни и вкусни, посочват българските билкари.
Офиката има 60 разновидности, плодовете й се задържат по дървото до началото на зимата. Ето защо тя е предпочитана за улична украса. Ландшафтните дизайнерите обаче знаят, че тя не издържа много на жега,продължителни суши, не хвърля сянка върху големи площи, което я прави предпочитана за градината.
Плодовете и се задържат по клоните до началото на зимата, www.frutiglaender.ch
Имайте предвид, че отличително нейно качество е да расте в началото много бързо, след това забавя и най-накрая - много бавно. Има агресивни и здрави корени, ето защо не я засаждайте в близост до канализация. Подходяща е за жив плет. Отначало офиката расте от 50 до 80 см височина и 30 см широчина годишно. Когато стане 10-годишно дърво расте нормално, а от 20-та си година прави впечатление осезаемо бавния й растеж – по 20 - 30 см. годишно.
Съвети:
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.