Когато започнете ремонт в жилището си и стигнете до настилката, не бързайте да изхвърляте стария масивен паркет. Макар на пръв поглед той да изглежда много захабен, почернял и изтъркан - направо за боклука, трябва да знаете, че той подлежи на реставрация, след което ще изглежда отново като нов, а дървото ще изпъкне в цялата си красота и блясък.
За разлика от ламината, който не подлежи на обновяване и след като се захаби, трябва да се изхвърли и замени с нова настилка, или 3-слойния паркет, който се цикли до 2 пъти, то масивният паркет подлежи на циклене цели 4-5 пъти и при правилна поддръжка може да издържи 100 и повече години. В Западна Европа, например има паркети на 200-300 години, които се обновяват редовно и са в отлично състояние.
Задължително трябва да наемете специализирана фирма за циклене и поддръжка на паркет, която притежава не само специалисти с опит, но и нужната техника. Например, за качествената реставрация на стария паркет е необходима специална дискова машина. Освен това, трябва да се използват само подходящи машини, тъй като паркетът е поставен под ъгъл, и неподходящи машини за шлайфане ще причинят повреди на паркета.
Масивен паркет преди реновация Източник: www.floor-restoration.co.uk
Захабеният масивен паркет е станал като нов Източник: www.floor-restoration.co.uk
Като цяло процесът на реновация на стария масивен паркет протича на няколко етапа:
Преди или след третата ръка лак се поставят первазите, и тъй като старите обикновено са доста захабени, по-добре е да се сложат нови первази ( Цената за нови дървени первази е 5 - 6 лв/л.м. с труд и материали ).
На другия ден по лакирания под вече може да се стъпва, но не е желателно да се нанасят мебели в следващите 10 дни, за да не се отпечатат върху обновения паркет. Първите 10 дни паркетът не трябва да се мие с вода или други препарати. Добре е да купите подложки за крачетата на мебелите и силиконови колелца, които се продават в строителните хипермаркети.
Паркет преди реновация Източник: www.floor-restoration.co.uk
След шлайфане подът е боядисан с воден лак, лесен за почистване Източник: www.floor-restoration.co.uk
Лак или масло?
Освен лакиране на паркета, друг вариант е да се омасли, но това изисква много по-редовна и специфична поддръжка. На 2-3 години паркетът трябва да се почиства и омаслява, което означава местене на мебели, нужно е време, средства и т.н. Маслото/восъкът изисква чести покрития и понякога машинно полиране. От друга страна, маслото е абсолютно екологично, без странични ефекти и затова паркет с масло е подходящ за хора, страдащи от алергии или астма.
Все пак, повечето специалисти препоръчват висококачествения лак като най-добрия избор за крайно покритие. В зависимост от начина на използаване и натоварване на вашия под, ако е лакиран качествено може да издържи до 8 години, без да се замърси и захаби.
Докато преди 15-20 год. за покритие на изцикления паркет се използваха реактивни лакове, които освен, че дълго време миришеха неприятно, бяха вредни за здравето, то съвременните лакове са бързосъхнещи, на акрилна/водна основа и напълно безвредни.
Колко ще Ви струва?
За площ около 25-26 м2 цикленето и лакирането с немски акрилен лак, 3 ръце ще Ви струва около 700 лв и 3-4 дни време в зависимост от състоянието на паркета. Всъщност средните цени за циклене са около 12 лв/м2, а за лакиране с немски бързосъхнещ, акрилен лак, 3 ръце – 10 лв/м2 – общо 22 лв/м2.
Рeставрацията на стария паркет излиза малко по-скъпо от поставянето на ламинат, но крайният резултат ще надмине Вашите очаквания: старият масивен паркет ще бъде като нов, ще се радвате на обновен и красив дървен под, който дълго време ще създава топлина и уют в дома Ви.