Чиста и добре ухаеща пералня – мисия възможна

Съвети как да почистим пералнята от мухъл и лоша миризма бързо и ефективно в случай, че няма функция за самопочистване.
17.05.2023
pazaruvaj.com
1210
пералня, чиста пералня, филтър на пералня, функция за самопочистване на пералнята
Източник: www.pazaruvaj.com

Пералнята е от онези незаменими помощници в домакинството, без които не можем. Тя е уредът чудо, който максимално улеснява  живота ни, но рядко я включваме в списъка за почистване. Обръщаме ѝ по-специално внимание едва, когато възникне технически проблем или неприятна миризма. Истината е, че ако редовно отделяме време за поддръжка на пералнята, освен че ще се наслаждаваме на по-дългия ѝ живот, ще можем да предотвратим появата на плесен и неприятна миризма. Чудите се как? Вижте нашите няколко прости стъпки за почистване, които със сигурност ще ви помогнат.

Как да почистим пералнята от мухъл и лоша миризма бързо и ефективно?


Без редовно почистване на вашата пералня, едно е сигурно – мръсотията от дрехите се натрупва, като уредът може да съдържа както отлагания от варовик и плесен, така и остатъци от перилен препарат. Това от своя страна предизвиква поява на лоша миризма и обезсмисля целия процес на пране, а именно чисти и добре ухаещи дрехи.

Ако вашата перална машина е с интегрирана функция за самопочистване, изберете този цикъл и следвайте инструкциите на производителя, в противен случай, можете да използвате тези лесни стъпки, за да премахнете различните отлагания:

Използвайте силата на оцета
Пуснете горещ празен цикъл, като вместо препарат за пране, добавите две чаши бял оцет. Комбинацията оцет и гореща вода е като "елексир" за премахване и предотвратяване растежа на бактерии и мухъл, неутрализирайки лошите миризми.

Измийте уплътнението на вратата
След горещия празен цикъл, втората стъпка е измиване на гуменото уплътнение на вратата. Много често причината за неприятната миризма в пералнята, може да се дължи на остатъци застояла вода и образуване на мъхъл в гумата. С помощта на гъба почистете уплътнението с препарат за чинии и гореща вода, след което изплакнете с разтвор от вода и оцет в равно съотношение.

Повторете горещия цикъл
Пуснете втори празен цикъл на високи градуси, но този път без оцет. След като програмата приключи, подсушета вътрешността на пералнята с подходяща суха кърпа.

Почистете филтъра на пералнята
Филтърът на пералнята е често забравян и пренебрегван, а от там със сигурност могат да възникнат доста сериозни технически проблеми. Това е мястото, където се събират всички отпадъци, като копчета, хартийки, косми, създавайки се доста благоприятна среда за развиване на мухъл, бактерии и лоша миризма. За това редовно почиствайте и филтъра.

Колко често трябва да чистим своята пералня?

За да се радвате на чиста пералня и добре ухаещи дрехи, специалистите препоръчват да се почиства на всеки шест месеца или два пъти в годината.

За да запазите пералнята по-дълго време чиста, проявете идея постоянство, като след всяко пране подсушавате гуменото уплътнение със суха кърпа; след всяко използване на машината, съветваме да оставяте вратата на уреда отворена, за да може останалата вода да се изпари, а това е сигурен начин за предотвратяване на мухъл и неприятни миризми.

Накрая, но не на последно място - изваждайте прането максимално бързо, като не допускайте мокрите дрехи да престояват твърде дълго в пералнята. Както вече споменахме, всякакъв вид влага е основен виновник за появата на мухъл и лоши миризми.

Мисия чиста пералня и добре ухаещи дрехи е напълно възможна! Тези прости, но ефективни изпитани методи за почистване на пералня със сигурност ще ви помогнат да се справите с варовиковите наслоявания, мухъла и лошата миризма на застояло.

 

Автор: pazaruvaj.com
Закони Нормативна база Коментари