Ако имате намерение да инвестирате в строителство, сигурно ще се сблъскате с объркващите термини - виза, мотивирано предложение, надзор, актове, РИОСВ..... Една мъглява смесица между "досадно училищно домашно" и "магични чиновнически заклинания". В тази статия ще повдигнем частично "бюрократичната мъгла".
Когато сте закупили имот и искате да построите мечтания си дом знаете, че ви трябва архитект, a по-късно и строител. Вероятно вече сте избрали архитект. Пред вас е "белия лист" с целия потенциал на имота ви. Откъде обаче да започнете? Ако си задавате този въпроси - тази статия е за вас.
Причини за появата му и как да се справим с проблема в дългосрочен план.
Процедурата на Етап I е отворена за кандидатстване от 20.12.2022 г. до 3.05.2023 г.
За добро или за лошо е петото поредно удължаване на срока за изготвянето на техническите паспорти?
Остават по-малко от 2 години до крайния срок за снабдяване на сградите в България с технически паспорти, а мнозинството хора в страната ни все още не са на ясно какво предствляват те и какви са ползите от тяхното изготвяне.
Интересно е какво се цели с тези изказвания, но бих искал да успокоя собствениците и живеещите в панелни сгради, като изкажа собственото си мнение, че подобни твърдения са напълно неоснователни
До декември 2022 г. всички сгради в България трябва да имат технически паспорт. Няма да има удължаване на срока твърдят от МРРБ.
Оптимизацията на пространството в гаража не е нито скъпа, нито толкова трудоемка задача, но често пъти се пренебрегва на фона на всички останали грижи за дома.
Борбата с тихия разрушител трябва да започне с отстраняване на източника на влагата, която е основен фактор за неговото развитие.
Няма човек, който да не се е замислял какво ли би било къщата му да е "независима". Няма ги досадните електроразпределителни, ВиК, сметосъбирателни и т.н. дружества. Няма ги досадните месечни сметки и зависимости.
Еднофамилна КЪЩА - в търсене на "ЕФИКАСНОСТ"?
След като първоначално харесаме даден имот, идва ред на по-детайлна проверка - доколоко е годен и рентабилен за строителство. Тук нещата стават доста сложни и размити, защото вече не опират само до това дали имота ни харесва.
Колко струва да построиш къща? Философски въпрос - повод за разгорещени спорове в не един и два среднощни разговора на по чашка. В интернет може да срещнете редица "кухи цифри" от мечтателските 300-500 лв/m2 до стряскащите 900-1200 евро/m2. За да не излизам с поредната "куха цифра" ще се опитам да анализирам какви цифри стоят зад строежа на една къща.
За повечето хора архитектурните проекти са като триковете на уличен магьосник - всички са виждали резултата, но малцина знаят как се случват. Нека се опитам да ви въведа "в кухнята" и заедно да видим какво е необхдоимо за да се подготви един"добър трик".
Пет ценни съвета, които собствениците трябва да спазват преди идването на новия отоплителен сезон.