Основна функция на покрива е да защитава сградата от дъжд, вятър, сняг, слънце, предпазвайки хората, животните, които обитават дома. Покривът трябва да бъде здрав, стабилен, устойчив на атмосферни влияния и обезопасен срещу пожар и бедствия. От качеството му зависи изключително много устойчивостта, дълготрайността и естетическия вид на сградата.
Първата стъпка към реализирането на една стабилна и здрава конструкция на къщата, е да се избере вида на нейната покривна конструкция. Тя е ключов компонент, а точният и ѝ дизайн ще зависи от различни фактори, включително вида и стила на сграда, размерът на бюджета и съответните градоустройствени планове на национално или местно равнище.
Плосък покрив, като основа за производство на зелена енергия, http://www.morrisseysolarenergy.co.uk
Според формата си покривите се делят на:
Плоски покриви
Най-често те се използват за по-малки структури, например за гаражи и пристройки. Плоският покрив се изгражда по същия начин, както етажните плочи, състои от хоризонтална основа с хидроизолационна мембрана, която е фиксирана към гредите на тавана. Те имат наклон от 1º до 5º градуса, това дава възможност на дъждовната вода да се оттича. За поддържане на натоварването, плоският покрив реагира почти по същия начин, както и плочата на нивата. Тези покриви се различават от междинните етажи с вида на завършителния елемент, наречен "терасиране". То предпазва от нежеланите ефекти, които се получават от дъжд, сняг, топлина и т.н.
Предимства:
Изящество и стил посредством плоска покривна конструкция, http://www.diback.com
Недостатъци:
Скатни покриви
Според конструкцията, те биват едноскатни, двускатни, трискатни и многоскатни. Скатните покриви имат наклон над 10 градуса спрямо хоризонталната повърхност. Най-честата им форма е симетрична. Наклонът варира в зависимост от пространството което се покрива, климатичните условия, вида на покривното покритие, и т.н. В области с обилен снеговалеж, за намаляване на натоварването на покрива се препоръчва стръмността на наклона да бъде 1:1,5 или 1:1. Скатните покривни конструкции обикновено са изработени от дървен материал или стомана. За изграждането им се използват стоманени ферми и валцувани стоманени профили.
Класически вид посредством скатен покрив, http://www.monier.in
Предимства:
Южно ориентиран скатен покрив, идеална основа за PV панели, http://www.vdh-solar.nl
Недостатъци:
Покривна конструкция тип „черупка“
Те се използват, за да отговарят на функционалните и архитектурни изисквания. Покривите тип „черупка“ са предвидени за обществени сгради като библиотеки, театри, центрове за отдих, фабрики, търговски центрове и т.н. Те са необходими, там където се изискват големи подови площи и те трябва да бъдат покрити без обструкция от колони.
Покривна конструкция тип „черупка“, http://en.wikipedia.org
Предимства:
Недостатъци:
Тези и още много други фактори, правят избора на най-подходящия покрив сложна инженерна задача, чието правилно решение гарантира минимална поддръжка, дълговечност и сигурност.
Много е важно да знаете предимствата и недостатъците на различните видове покривни конструкции, това ще ви позволи да се чувствате сигурни в инвестициите си.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Първият възхитителен онлайн-магазин за ЕСТЕСТВЕН КАМЪК в България - мрамор, травертин, гранит, варовик и др. Генерираме вдъхновение за Вашия интериор и екстериор!
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната