Според Европейската комисия сградите са отговорни за 40% от потреблението на енергия в ЕС. Освен това се предполага, че средно ОВК системите представляват 38% от потреблението на енергия в сградите, което представлява 12% от глобалното потребление на енергия.
В този контекст не е изненадващо, че правителствата, политическите институции и строителните регулатори са все по-загрижени за енергийната ефективност на сградите и техните ОВК системи.
ОВК системи. Източник: Pieplife.bg
Традиционните инсталации често разчитат на радиатори или уреди с принудителен въздух, които отопляват помещенията неравномерно и изискват относително високи температури, за да се постигне комфортна вътрешна среда.
Тези методи за отопление отдавна се свързват с висока консумация на енергия и неравномерно разпределение на температурата. Наред с развитието на регулацията, тази неефективност поставя собствениците на сгради, предприемачите и обитателите пред засилено търсене на енергийноефективни алтернативи за ОВК проектите си.
ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ ЕНЕРГОСПЕСТЯВАЩИ СИСТЕМИ
В търсенето на енергийноефективна алтернатива, предоставяща същия комфорт, системите за водно отопление стават все по-популярни. Лъчистите системи за отопление се възползват от цялостен дизайн, който позволява равномерно отопление както на малки, така и на големи пространства.
Подово отопление Radopress. Източник: pipelife.bg
Вместо въздух, хидрoнните подово-лъчисти системи регулират вътрешните температури чрез циркулиране на гореща вода през тръби, които минават под пода или са вградени в стени. Тяхната превъзходна енергийна ефективност се крие в способността им да произвеждат лъчиста топлина, която постига оптимален топлинен комфорт при по-ниски температури от традиционните уреди. Например, обитателите със система за принудителен въздух може да се нуждаят от вътрешна температура от 22°C, за да се чувстват комфортно. С хидронна подово-лъчиста система, те постигат усещането за топлинен комфорт при 20°C.
Интелигентни термостати за управление на температурата. Източник:pipelife.bg
Тези ниски работни температури допълнително повишават ефективността на хидронните подово-лъчисти системи, тъй като позволяват лесна интеграция с устойчиви системи и енергийни източници, както слънчеви и геотермални, така и термопомпи. С оглед на тенденцията на поскъпване на електроенергията, системите за подово отопление, които имат 20-30% по-ниско енергопотребление в сравнение с радиатори, конвектори и климатици, са най-доброто решение за свиване на енергийните разходи.
Подово отопление Radopress. Източник: pipelife.bg
И накрая, техният универсален дизайн улеснява цялостното покритие на големи площи. Те могат да се положат под целия под, за да се гарантира, че цялото пространство получава еднакво топлинно излъчване, избягвайки горещите и студените точки, свързани с конвенционалните системи. Освен това, монтирането на отоплителните тръби в пода означава, че цялата система е безшумна и невидима. Много собственици оценяват свободата за организиране на пространството вкъщи, без нужда да съобразяват обстоятелства, които възникват при обемни отоплителни тела.
Разпределението на топлината при подово лъчисто отопление. Източник: pieplife.bg
ДО 90% ПО-МАЛКО ВРЕМЕ ЗА МОНТАЖ
С нарастващото търсене на устойчиви жилища в Европа, заинтересованите страни в строителния сектор търсят решения, за да посрещнат по най-добрия начин тази промяна. Предварителното производство на елементи е едно такова решение, особено когато става въпрос за многоетажни имоти и жилищни комплекси. Иновативното решение осигурява енергийно ефективно отопление за обитателите, като същевременно предлага предимства по отношение на скоростта на монтажа, качеството, безопасността и свиването на разходи за инвеститора на проекта. Това решение включва всички предимства на стандартното водно отопление, като същевременно значително улеснява и ускорява инсталационния процес.
Панелно подово отопление Източник: pipelife.bg
Системите за подово отопление не само позволяват намаляване на сметките, особено когато са комбинирани с термопомпа, но и остават почти без поддръжка през целия си експлоатационен живот. Безопасният, хигиеничен и безшумен режим на работа са други широко цитирани предимства, които правят подовото отопление все по-разпространено в домакинствата в Европа и се очаква секторът да се разрасне още повече през следващите години.