Събитието се проведе хибридно - наживо и онлайн, като даде възможност за включване он-лайн на международни гости и участници в конкурса. Водещ на Церемонията по връчването на наградите беше ландшафтен архитект Добромира Лулчева.
Наградите са учредени от Съюза на Ландшафтните архитекти в България през 2019, за да отличат добрите и талантливи ландшафтни архитекти и тяхната изключителна работа, да демонстрират добрите практики, идеи и възможности за създаването на щастливи, красиви и устойчиви пространства. Наградите се стремят да признаят иновативната работа (концептуална, дизайнерска или строителна) на ландшафтни архитекти и да популяризират професията.
Председателят на Управителния съвет на СЛА - доц. д-р. л.арх. Веляна Найденова. Снимка: www.ka6tata.com
Професията на ландшафтния архитект е изключително сложна: едновременно те трябва да бъдат дизайнери, проектанти, строители, техници, биолози, администратори, предприемачи, психолози и какви ли още не специaлисти. Но преди всичко трябва да бъдат мечтатели и визионери. Всеки, поел пътя на развитието си в ландшафтната архитектура е избрал не е просто професия на бъдещето, а професия за едно по-добро бъдеще.
Снимки: www.ka6tata.com
В надпревара на четвъртото издание на конкурса Ландшафтен архитект на година 2022 участниците се състезаваха в 4 категории:
• Награда за СТУДЕНТ
• Награда за ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС
• Награда за РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ
• Награда за ПРОЕКТ
За втора поредна година в конкурса участват студенти от Лесотехниеския университет и Университета по архитектура, строителство и геодезия.
проф. д-р арх. Орлин Давчев- Декан на АФ в УАСГ и чл. кор. проф. д.арх.н. Атанас Ковачев – почетен член на СЛА. Снимки: СЛА
Събитието бе открито от Председателя на Управителния съвет на СЛА - доц. д-р. л.арх. Веляна Найденова. Официалните гости на събитието бяха проф. д-р арх. Орлин Давчев- Декан на Архитектурния факултет в УАСГ и чл. кор. проф. д.арх.н. Атанас Ковачев – почетен член на СЛА, които поздравиха всички гости и участници в конкуса със специално слово.
President Katerina Gkoltsiou (Катерина Гаолциу) от IFLA Europe. Снимка: www.ka6tata.com
Със специално он-лайн включване гостите бяха поздравени от представителя на IFLA Europe President Katerina Gkoltsiou (Катерина Гаолциу). СЛА е член на Международната федерация на ландшафтните архитекти IFLA EUROPE и IFLA World.
Новите почетни членове на СЛА: проф. Йордан Марков (вляво) и д-р инж. Явор Стоянов (вдясно). Снимки: www.ka6tata.com
УС на СЛА има практика да номинира и избира за свои почетни членове хора, които не са ландшафтни архитекти, но имат заслуги към Съюза на ландшафтните архитекти, образованието и развитието на ландшафтната архитектура. Председателят на УС на СЛА доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова да обяви имената и връчи грамоти на двама нови почетни членове, а именно: проф. Йордан Марков и д-р инж. Явор Стоянов.
Носителят на наградата „За цялостен принос“ за 2022 - ланд. арх. Стамо Стамов. Снимка: www.ka6tata.com
Официалната част продължи с обявяването на носителя на почетната награда „За цялостен принос“ 2022, който бе определен в резултат на номиниране на няколко ландшафтни архитекти от различните дружества на Съюза с преглед на цялостната им дейност и заслуги към професията и утвърждаване на нейния престиж. Награда се присъжда на ландшафтни архитекти отдали творчеството и професионалналното си развитие за издигане на професията и нейната значимост в обществото. Носителят на наградата „За цялостен принос“ за 2022 е ланд. арх. Стамо Стамов. Наградата бе връчена от Председателя на УС на СЛА доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова.
В категориите СТУДЕНТ, РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ и ПРОЕКТ журито отличи най-добрите и талантливи ландшафтни архитекти и студенти. Създадени с чувство за хармония и естетика, проектите на участниците представиха прекрасни решения и реализации на пространството.
Авторитетното жури в състав за съответните категории класира подадените конкурсни проекти и класира участниците в следния ред:
Категория СТУДЕНТ
В най-оспорванта категория. В конкурса взеха участие студенти от Лесотехническия университет, факултет 'Екологи и ландшафтна архитектура” и от Университетът по архитектура, строителство и геодезия, факултет Архитектура, специалност ЛАЛП. Номинираните на първите места ще представиха своите проекти. Г-н Александър Пипков, представител на генералният спонсор на СЛА - Hunter Industries връчи наградите на победителите.
- Мартина Владимирова – Първо място и носител на приза Ландшафтен архитект на годината в категорият Студент
- Александър Прегьов – Второ място
- Дария Георгиева – Трето място
Мартина Владимирова – Първо място и носител на приза Ландшафтен архитект на годината в категория Студент. Снимки: www.ka6tata.com
Грамоти бяха връчени и на студентите: Мила Александрова; Радинела Стефанова; Катерина Койчева; Никита Симиткович; Диана Горнишка; Виктория Илиева; Ивана Цветанова; Мария Горова; Надежда Котсакова
В следващите две категории Реализация и Проект за награда „Ландшафтен архитект на годината“, в зависимост от постъпилите кандидатури, СЛА реши да връчи само първа и втора награда.
Категория РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ
За първа година СЛА добява тази категория, която се учредява съвместно с АПДРБ. Номинираните участници презентираха своите проекти. Председателят на АПДРБ и член на журито ланд.арх. Татяна Бояджиева да обяви резултатите и да връчи наградите.
- ланд. арх. Александър Калев – Първо място и носител на приза „Ландшафтен архитект на годината в категорията Реализиран обект
- ланд. арх. Марина Андонова – Второ място
Ланд. арх. Александър Калев – Първо място и носител на приза „Ландшафтен архитект на годината 2022" в категория Реализиран обект.
Категория ПРОЕКТ
Ландшафтните архитекти са отговорни за дизайна и създаването на естествена и изградена среда, която освен че е естетически приятна, трябва да бъде функционална, устойчива, здравословна и създаваща благоденствие за хората, без да вреди на природата. Ландшафтните архитекти планират създаването, регенерирането и развитието на откритите пространства като съчетават своите артистични умения с познанията за човешката дейност и природната среда. Креативен дизайн в комбинация с високи технически умения могат да доведата до създаването на красиви, екологични и функционални открити пространства в полза на цялото общество. Номинираните участници презентираха пред гостите своите проекти.
Председателят на СЛА и член на журито доц. д-р ланд.арх. Веляна Найденова да обяви победителя и да връчи наградите:
- ланд.арх. Мария Грозева – Първо място и носител на приза Ландшафтен архитект на 2022 в категория Проект
- ланд.арх. Корнелия Маторова – Второ място
Ланд.арх. Мария Грозева – Първо място и носител на приза "Ландшафтен архитект на 2022" в категория Проект. Снимка: www.ka6tata.com
Внос на мебели, настилки, осветителни тела и аксесоари от водещи италиански производители .
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.