Нови идеи и тенденции в интериора

Интересно ли ви е да научите какви са последните тенденции в интериора за годината до сега?
13.08.2024
Теменужка Захариева
3640
интериор, тенденции интериор 2024, дизайн интериор, интериорен дизайн
Dudet диван и фотьойли дизайн на Patricia Urquiola за Cassina
Източник: Cassina

Интересно ли ви е да научите какви са последните тенденции в интериора за годината до сега? Но не като някаква мимолетна фантазия, която се появява един ден и изчезва на другия, а като историята за това как стилът се развива с времето, за посоките, в които се променя дизайнът на интериора като резултат от нов начин на мислене и/или промени в начина ни на живот.

Може да ви се стори противоречие на доскорошните тенценции за обширни отворени пространства в дома, но особено след пандемията сякаш започнахме да търсим начини за обособяване на отделни пространства за всяка различна дейност. И като резултат се появиха нови и върнаха познати стари решения – подвижни преградни стени,  понякога частично остъклени, различни варианти на плъзгащи се врати или само с помощта на мебели. Тенденцията особено ще се хареса на тези, които държат да отделят кухнята – дали заради миризмите или заради спокойствието за работа, но там частично остъклените преградни стени отново връщат популярността си от недалечното минало.

Low dining – Неформални места за хранене

Много дизайнери предлагат повече неформалност на мястото за хранене – за небрежно събиране с приятели в дневната с ниски мебели за сядане и съответно маси с намалена височина . На снимката най-горе може да се види вариант на серията Dudet на Patricia Urquiola - фотьойли с ниска седалка и диван, вдъхновен от лесното хранене, идеален за моменти на неформални срещи.

И друга една интересна тенденция от миналото започва да печели популярност – роденият от следвоенната ера така наречен  "брутализъм" се появява отново като отговор на необходимостта от функционалност, достъпност и трайност в архитектурата и интериора. Името му произлиза от френския термин "béton brut" - суров бетон, който служи като отличителен материал за този стил, характерен със своите поразителни геометрични форми, открити бетонни повърхности и минималистични дизайнерски елементи. Те излъчват усещане за сила, честност и автентичност, използвайки естествени материали като бетон, стомана и стъкло. Това завръщане може да бъде и нещо като заместител на отиващия си минимализъм. 
 


New Brutalism.  Източник The Design Files  

Естествено, този стил не се харесва на всички и вероятно като  компромисен вариант наблюдаваме един нов, мек, топъл минимализъм. Какво означава това? Предефиниране на простотата и „по-малкото е повече“ чрез внасяне в интериора на уютни текстури, естествени материали и фина топлина. Отстранявайки излишното, топлият минимализъм същевременно възприема комфорта и функционалността, за да създаде една спокойна домашна атмосфера. Акцентът е върху усещането за спокойствие и хармония. Неутралните цветови палитри като меко бежово, топло бяло и приглушени земни тонове служат като фон на естествени елементи от дърво, камък и тактилни тъкани.  Топлият минимализъм  сякаш приканва хората да оценят красотата на простотата и да прегърнат начин на живот, фокусиран върху благополучието и спокойствието.  
 


Щандът на FLEXFORM, Източник - SALONE INTERNAZIONALE 2024  


Другата голяма тенденция - много лукс и усещане за благополучие - това беше основното впечатление от изложението в Милано. Красиво обединение на тези две тенденции можем да видим в една от показаните нови колекции за баня на  KOHLER.
 


Многофункционален душ на KOHLER, Източник KOHLER
 

Меките органични форми са предпочитани не само за мебелите - за смесителя за баня Icon 3D компанията GROHE използва иновативна технология с 3D печат с метал и резултатът е изключителен артефакт, който няма как да не привлече вниманието. Той се комбинира с концептуалния дъждовен душ Icon 3D.
 

GROHE Icon 3D, Източник GROHE.  


Масите са често асиметрични и кръглите плотове все по-често са с една основа, а лакираните мебели, отдавна свързвани с екстравагантност и елегантност, отново увеличават своето влияние в интериора, но повече като контраст или акцент.
 

  
Масичка на Naoto Fukasawa, Източник: Salone del Mobile (ляво) и Allure O' Dot на B&B Italia, © Gionata Xerra  (дясно)


Но основната, важна тенденция в интериора, която обединява повечето нови предложения за дома, отново е стремежът към дълготраен, обмислен дизайн - мебели, които ще издържат десетилетия, а не сезони. И разбира се, загриженост за природата и като използвани материали, и като начин на производство. 

Закони Нормативна база Коментари