Текстилните тенденции 24/25 показват многопластова и същностна трансформация на декоративните тъкани, заедно с важни аспекти на кръговата икономика. Най-голямото търговско изложение в света Heimtextil’24 посрещна годината успешно със значителен ръст спрямо предишната. Преоткриването на дома като основно място на обитаване води логично до специалното внимание към сегментите за дома – Легла, Спални и Подови покрития. Регионалният акцент са азиатските страни с най-развитата суровинна база.
Цветова палитра. Източник: © Heimtextil
Библиотеката за новости става все по-полезна за архитектите и дизайнерите. Тя ги запознава със специалните продукти (негорими, водоустойчиви, анти-бактериални) и изяснява важни аспекти на еко-производството и търговията. Дигиталните приложения, изготвени с помощта на изкуствения интелект, са особено ефективни в процесите на обновяване и предлагане, както и при проектирането за всеки обект и клиент. Опасението, че изкуственият интелект може да измести дизайнера не са основателни, само ако човекът има висока компетентност и съумее да го използва като помощно средство. По този начин дизайнерът си спестява рутинните дейности в полза на истинското творчество.
Източник: © Heimtextil
Темата „Нова чувствителност“ е фокусът на Тенденции 24/25. Тя обхваща иновациите и промените в състава на текстила, допълващи естетическите му аспекти. Отчита се въздействието върху околната среда на всяко решение в процеса на създаването на продуктите. Целта е естествените екосистеми да останат в баланс след извършените в тях намеси. Чувствителността в света на текстила обхваща трите производствени аспекта: създаване на текстил от растения, използване на най-подходящата технология за поддръжка на жизнения цикъл и биоинженерно изграждане с естествени съставки.
Растителелн текстил. Източник: © Heimtextil
Текстил на растителна основа. Той е произведен на базата на растителни култури или вторичните им продукти. Естественият произход им дава предимство при рециклирането и възвръщането в съществуващите екосистеми. Кръгът на културите се разширява непрекъснато с нови имена – кактус, коноп, абака, морски водорасли и каучук.
Текстил по шаблон. Източник: © Heimtextil
Вторичните растителни продукти са остатъчни суровини от производството като банани, маслини, райска ябълка и коноп, които са подходящи за новите устойчиви решения. Те растат въпреки климатичните промени и изискват по-малко химикали за развитието си.
Технологична тъкан. Източник: © Heimtextil
Технологичен текстил: прилага технологията за рециклиране, високо-качествен дизайн и изработка. Инсталацията Variant 3D представя 3D технологии за плетене, подходящи за оформянето на стени, прозорци, мека мебел и бани. Съвременният дизайн преодолява празнината между декоративните и функционални аспекти, иновациите и блатоприятното възприятие. Някои стари техники също водят до устойчиви решения: например плетената тапицерия генерира по-малко отпадъци от платнената; техниката на тъкане дава възможност за създаването на повече цветове от по-малко на брой цветове прежди. Дизайнерското мислене може да разреши проблемите свързани с енергията за производството и издръжливостта на естествените влакна и ги подобрява значително чрез разработването на технологията.
Подови тъкани. Източник: © Heimtextil
Биоинженерният подход има за цел биоразграждането. До известна степен био-инженерният текстил представлява смесица от растителния и технологичния със стратегии вдъхновени от природата, заместващи растителните влакна. Чрез биомолекулярни процеси се създават прежда от протеини, въглехидрати или бактерии. Те се извличат от царевица, трева или тръстикова захар. Биоинженерният текстил има някои от функциите на синтетичния, но е биоразградим поради естествения си произход. Когато се добавя към полиестерни изделия те също се разграждат по-успешно в сравнение с обикновените.
Източник: © Heimtextil
Цветова гама. Стремежът е да се постигнат въздействащи на сетивата и емоциите цветове, едновременно с грижата за околната среда. Чувствителният подход залага на динамична, но деликатна цветова палитра, на основата на естествени пигменти извлечени от земята. Традиционните процеси на оцветяване се усъвършенстват технологично. Прилагат се и нови методи, например създаване на пигменти от бактерии, които се отличават с богатите си и дълбоки нюанси. Новата чувствителност приема за естествено избледняването на цвета и преминаването му в друга цветова гама.
Пастелни декоративни тъкани. Източник: © Heimtextil
Цветовата палитра на годината е вдъхновена от естествените багрила, които са извлечени от семена на авокадо, водорасли, живи бактерии, антични пигменти от вида на суровата сиена, биоинженерно индиго и кошенил. Висококачественият черен компонент в повечето цветове позволява по-широко приложение и голямо разнообразие от комбинации.
Ярките и наситени акценти засилват сетивата като повдигат духа. За разлика от тях, заземяващите неутрални нюанси на сивото, землисто и тъмно лилавото внушават спокойствие.
Цветова палитра. Източник: © Heimtextil
Промените в цветовата гама са реакция както на минималистичната тенденция шествала цели десетилетия така и на сложните контрастиращи комбинации от предишната година.Тазгодишният избор на Института за цвета Пантон е „Прасковен мъх“ с всичките му нежни и меки нюанси и допълнителни комбинации. Приет е като олицетворение на топлината и уюта на дома, резонира с нежността и отразява вродения ни копнеж за близост и обвързване. Освен това излъчва ретро елегантността на 20-те и без усилие свързва младостта с вечността. Изисква тишина и известна почивка. Допълващите го тонове от студената гама имат същото деликатно успокояващо присъствие, както и свежестта на бамбуковите връхчета.
Декоративни тъкани. Източник: © Heimtextil
Декоративните тъкани са особено пищни и смело говорят на различни езици - геометричен, био-форми и 3D изразност. Всяка разновидност е отделна дизайнерска задача и може да бъде използвана в пълния си потенциал като акцент или фон. Изборът на толкова много възможности, обаче, изисква по-висока степен на подготовка на дизайнера относно комбинаториката на цветовете и материите, за да изведе своята идея до хармоничен край.
Дневна. Източник: © Heimtextil
Наред с нежната цветова гама се реабилитират и чистите тонове. Те бяха забравени години наред, но ще ни накарат да си припомним категоричното им присъствие. Могат да покриват стената или да бъдат само акцент. Подходящи са за детската стая или друго помещение, което има нужда да се събуди за нов живот.
Спални помещения. Източник: © Heimtextil
Текстилът на бъдещето е резултат от различни процеси на възпроизводството. Регенеративният дизайн разработва холистични творчески практики, които възстановяват или подновяват ресурсите. Също така имат положително въздействие върху околната среда и насърчават общностите да процъфтяват.
Източник: © Heimtextil
Новата чувствителност се превръща в лайфстайл на текстилната индустрия, търсеща нов подход към дизайна и продуктите. Приемането на изкуствения интелект в работния процес може да бъде актуално средство за постигането на иновативни решения и справяне с предизвикателствата. Изкуственият интелект се нуждае от Новата чувствителност, за да стига по-бързо до решения на сложните задачи, да разширява съзидателността и да подпомага намирането на невиждани досега решения в света на текстила. Всичко зависи от компетентността на хората които работят с него, защото той се превръща в инструмент само в ръцете на най-подготвените.