В собствената градина можете да ли достигнете до подпочвената вода и да спестите пари? Да, с кладенец това е допустимо. Но преди да го направите, е добре да знаете няколко съществени неща, сред които е прецизното планиране.
Познаваме кладенците от исторически стари градове, от крепости и по нашите географски ширини: от градините на баба и дядо (на вилата или на село). А кладенец в една модерна къща, не изглежда ли на пръв поглед необичайно? Защото сме свикнали водата да идва от тръби, но при определени условия и в наши дни има смисъл да се прокопае земята и да си направите кладенец, твърди изданието bauemotion.de.
Струва ли се построи кладенец в градината?
Ако се замисляте сериозно да използвате подпочвената вода, най-добре е да не започвате веднага с майсторите, които искат да копаят, а да направите предварителни изчисления, независимо от техните. Първо, си дайте отговор на въпроса: „За какво ви трябва кладенеца въобще?”. Експертите са категорични, че тази вода не се използва като питейна, а за поливане, за пералнята, както и за тоалетната. Целта е да се получи спестяване в резултат на придобиване на цялата инвестиция от наличието на кладенец. Затова се информирайте и за цените на съответните материали. Какво още трябва да направите предварително? Осведомете се дали не трябва да си вземате одобрение от съответните власти. Освен това попитайте съседите, а също и други хора от района на каква дълбочина може да се очаква да се достигне до подпочвената вода.
Видове кладенци:
Познати са 3 вида: сондажен, набивен и шахтов. Видът на кладенеца зависи от количеството употреба на вода, която възнамерявате да ползвате.
Ако искате само да поливате градината, ще ви е достатъчен само набивен (тръбен) кладенец.
Той доставя твърде малко вода за WC, обаче тя е достатъчна за ливадата, цветята и зеленчуците. Имайте предвид, че сондата достига дълбочина от 7 метра, и не може да се използва при всеки терен. След използване от 5-7 години, трябва една нова тръба да се подмени и то на друго място. Особено, ако във водата има много варовик или желязо, ще се наложи и по-рано да смените тръбата. Ако имате голяма градина, тези чести смени, свързани с тръбата няма да са проблем.
Ако имате нужда от повече вода, то ще заложите на сондажния и те могат да достигнат до 20 метра дълбочина. В този случай дълбочината и подпочвената вода осигуряват значително водоснабдяване. В зависимост от сондиране (трамбовка), се информирайте за цените като не забравяйте да включите още помпата, тръбите и техническите принадлежности.
Шахтовият кладенец пази по-скоро един исторически принцип на изграждане. Той се среща все по-рядко и днес се конструират главно от бетонни пръстени. Обаче този тип строителство не позволява по-голяма дълбочина от 10 метра. Притокът на водата често е по-малък, но шахтата пък служи като резервоар за вода. През нощта шахтата леко се напълва, а през деня може този запас да бъде изразходен. Информирайте се предварително и за цените, ако се спрете на такъв вид кладенец. Според особеностите на почвата обаче сумата може да се окаже много повече.
Много частни домове имат кладенци и сондажи, затова е необходимо периодично да се прави анализ на подпочвените води.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Първият възхитителен онлайн-магазин за ЕСТЕСТВЕН КАМЪК в България - мрамор, травертин, гранит, варовик и др. Генерираме вдъхновение за Вашия интериор и екстериор!
Професионално почистване на мека мебел в София и страната