Функция: апартамент
Местоположение: Киев, Украйна
Площ: 188 m2
Статус: реализиран 2023 г.
Интериорен дизайн: loft buro
Архитект: Олег Волосовски, Катерина Олексиенко, Елена Логвинец
Снимки: Андрей Авдеенко
Авторите на този интериорен проект от украинското loft buro са го нарекли EAST WEST, за да обобщят накратко идеята - пространство, в което доминира елегантната симбиоза между елементи от Изтока и Запада. Двуетажният апартамент с площ от 188,3 кв. м се намира в Киев и освен, че предлага панорамни гледки към града, впечатлява с вътрешно оформление с ярък характер. Сред причините е съчетаването на винтидж елементи с детайли от източните култури, което дизайнерският екип определя като "колониален лофт".
Първото ниво на жилището е посветено на общите части и е решено в отворен план, като визуален и функционален център е стълбището към второто ниво. Още с влизането погледът се плъзва през красивото пространство към изгледа навън заради щедрото остъкляване, но малко след това бива привлечен от обстановката наоколо. Красив под в светло дърво приветства с топлина, а кътчето около входа в синьо-зелено успокоява. Акцентът е стената вдясно от вратата, чиито релеф е запазена марка на студиото.
Като отправна точка за разходката, тя насочва към скрития на пръв поглед кът, в който са ситуирани кухнята и трапезарията. Всъщност това изглежда най-разумното им разположение, за което важна роля има и архитектурата на сградата.
В тази зона личи майсторското съчетаване на материали. Дървото над работната зона и като плот на масата за хранене хармонира безпроблемно с яркия гръб от месингови листове и матовите чела на шкафовете в цвят графит.
Интересен е подходът за формиране на акцентен елемент в този кът, просто защото дава избор на съзерцаващите. За едни това може да са различните столове за хранене, а за други проблясващият гръб. А той безспорно привлича, защото предразполата навлизащата светлина да играе върху месинга така, че да създава различни картини.
Плавният преход към дневната зона също е двузначен - с панорамен взор към града, но и с много стилния силует на камината. Тя умишлено е оставена прозрачна, за да може живият огън да разпръсква уют на всички страни. Големият ефект обаче носи облицовката от уникални ръчно формовани керамични плочки. Те са изпечени от украински майстори и декорирани с деликатни азиатски флорални мотиви.
И сякаш са прелюдия към ненатрапчивото дзен усещане, създадено и от обособяването на подиум от дърво, разстилащ се по протежение на почти цялото остъкляване. В него е вградена и част от системата за климатизация на долното ниво.
Ходът по периметъра на етажа води до лоджия и разкрива още едно неочаквано решение - да се остави прозрачна преградата между нея и банята.
Фокусната точка на този етаж обаче без съмнение е стълбището. Ситуирано на практика в центъра на общата зона, то впечатлява с начина, по който е изработено, а именно от стари масивни греди.
На практика те са получили втори живот, след като са били съхранени от къща в град Николаев, принадлежала на първия началник на градското пристанище Александър Феодосиевич Бестужев преди повече от 200 години.
Гредите са толкова уникални, че умишлено екипът на студиото е използвал за парапетите стъкло - за да е сигурно, че подновеното дърво ще остане на показ.
Преходът нагоре към личните пространства - спалня, гардеробно помещение и баня, затвърждава усещането за спокойствие, хармония и висок стил в дома.
Помещението за сън е място с две лица, но отново на фона на града. Гърбът е от тъмни панели и напомня цвета на кухненските шкафове, а тази препратка се допълва и от златистата светлина от висящите лампи до леглото.
Точно отсреща обаче контрастира бяла стена с текстура като на синьо-зелената до входа на лофта, но допълнена с невероятно тюркоазено керамично пано, произведено от испански майстори.
Особената атмосфера в спалнята се допълва от колони, донесени специално от Азия за жилището. И тук студиото е вплело умело функция и визия, като е разположило системата за климатизация отново в подиум за съзерцаване на гледките.
Банята е бижу за пълно отдаване на идеята за безвремие, а главната роля е за ваната, нарочно разположена до прозореца. И тук усещането е дзен, а берелефът на Буда просто го подсилва. Разбира се, и тази зона, както и гардеробното следват стиловата линия на цялото жилище, като това е резултат от начина, по който са комбинирани материалите, но и от избора на детайли.
Няма как да не впечатлят двете солидни черни каменни плочи, но и висящите лампи в основната баня и над стълбището. Плочите са пиедестал - за стълбището, и за ваната, а лампите са артистични акценти. Тази в банята горе е изработена ръчно и е с мекото излъчване на бамбука, а двете над стълбището са изплетени елегантно от тел и приличат на група дантела.
Наглед противоречащите си текстури и материали в този лофт са в симбиоза, която не оставя съмнение за нуждата от присъствието им. Например разкошните дървени подове долу и горе "се оглеждат" в таваните от оставен открит бетон. В същото време вратите от масивно дърво изпъкват на фона на стъклото
Впечатлява също играта с нивата, но не с дефинираните две на лофта по принцип, а тези в отделните зони. Например височината на камъка, даващ началото на стълбището, е същата като на подиума в общата зона, на черната основа, върху която е разположена камината и дори на малката ретро масичка, която е сцена за дребните азиатски фигурки. Това уеднаквяване остава незабележимо на пръв поглед, но всъщност е от голямо значение за постигане на търсената атмосфера. Освен това е и категорична демонстрация на майсторство.