Как да изградим дом с близо до нулево потребление на енергия?

Сгради с нулево потребление на енергия са жилищни структури, които са проектирани да произвеждат толкова енергия, колкото консумират.
27.09.2024
Пайплайф България
214
сгради с нулево потребление на енергия, енергийно ефективни уреди, лъчисти системи
Като марка на Wienerberger, Пайплайф може да предложи на клиентите си цялото портфолио на групата - покриви, стени, настилки и тръбопроводи, гарантирайки качество на продукти и услуги.
Източник: www.pipelife.bg

Сградите с нулево потребление на енергия произвеждат толкова енергия, колкото консумират, отбелязвайки значителен напредък в устойчивото строителство. Постигането на този енергиен баланс на практика изисква комбиниране на високоефективни проекти, възобновяеми енергийни източници, енергийно ефективни ОВК системи и интегрирани интелигентни технологии.

Какво представлява сграда с нулево потребление на енергия?
Въпреки, че има няколко дефиниции за сгради с нулево потребление на енергия, терминът се използва най-вече за описание на жилищни структури, които са проектирани да произвеждат толкова енергия, колкото консумират. Като се има предвид предизвикателството да се постигне това, ЕС въвежда допълнителен термин „сгради с близко до нулево потребление на енергия“ (СБНПЕ), отнасящи се до къщи, които имат висока енергийна ефективност, съчетана с ниски енергийни нужди, задоволени предимно от възобновяема енергия, произвеждана на място или от източници в близост.

Съгласно Европейската директива за енергийните характеристики на сградите, всички нови сгради в ЕС трябва да бъдат СБНПЕ от 2020 г. насам. Въпреки, че всяка от държавите-членки е определила свои собствени минимални изисквания за енергийни характеристики, общите характеристики на СБНПЕ включват енергийноефективен дизайн и строителство, приемане на възобновяеми енергийни източници и включване на системи за съхранение и управление на енергия.

Изискванията ще се затягат през следващите няколко години. Преработената директива, приета през май 2024 г., налага всички нови обществени сгради да бъдат сгради с нулеви емисии от 2028 г., което означава, че не трябва да имат въглеродни емисии от употребата на изкопаеми горива и много висока енергийна ефективност. Същото изискване ще важи за всички нови сгради от 2030 г. Минималните енергийни нужди, които все още са необходими за сгради с нулево енергийно потребление, ще трябва да бъдат задоволени от възобновяеми енергийни източници на място или в близост.

Енергийно ефективни ОВК и уреди
Системите за отопление, вентилация и климатизация (ОВК), заедно с изкуственото осветление и електрическите уреди, допринасят за потреблението на енергия в сградата. Въпреки че съществуват инициативи за повишаване на осведомеността сред европейците относно спестяванията и ползите от енергийно ефективни уреди и източници на светлина, възприемането на икономични и екологични решения за отопление и охлаждане на помещения върви с по-бавно темпо.

Системите за конвекционално отопление, като радиатори или уреди с принудителна вентилация, създават топлина чрез нагряване на въздуха и трябва да работят при относително високи температури, за да постигнат комфортна среда за живот. На практика това води до висока консумация на енергия и скъпи сметки за крайните потребители. Ситуацията не е по-различна, когато става въпрос за охлаждане: климатиците и вентилаторите остават най-разпространените технологии, представляващи близо 20% от световното потребление на електроенергия.


Лъчисти системи, като хидронното отопление и охлаждане Pipelife, затоплят или охлаждат обекти и повърхности директно, като изискват много по-малко енергия и по-ниски работни температури.  Източник: www.pipelife.bg 

Предлагат се алтернативи за отопление и охлаждане с ниска консумация. Лъчисти системи, като хидронното отопление и охлаждане, затоплят или охлаждат обекти и повърхности директно, като изискват много по-малко енергия и по-ниски работни температури, за да осигурят равен или дори много по-добър вътрешен комфорт. Например, ако система с принудителен въздух е настроена да поддържа вътрешна температура от 22°C, за да се чувстват комфортно обитателите, лъчистата хидравлична система може да постигне същото ниво на комфорт при 20°C.

Цялостните  решения за отопление на Пайплайф обхващат системи и услуги, които осигуряват удобна среда за живот, работа и игра.  Източник: www.pipelife.bg 

Само чрез преминаване от конвекционални към лъчисти системи, собствениците на жилища могат да очакват спестяване на енергия от ~10%. Още по-големи намаления на сметките обаче, се постигат чрез комбиниране на лъчисти системи с алтернативни източници на енергия.

Интелигентно управление на енергията
Дори най-енергийно ефективните сгради могат да имат различно потребление в зависимост от нуждите и навиците на жителите.
Тук се намесват системите за автоматизация и интелигентно управление на енергията — позволяващи наблюдение и оптимизиране на енергийното потребление на сградата въз основа на моделите на заетост, използването на уреда и източника на светлина, влажността, външните температури и други фактори.
Пайплайф България може да предложи от основни системи за набиране до многозонови смарт устройства, които клиентите могат да контролират.  Източник: www.pipelife.bg 

Технологията за интелигентна сграда разчита на взаимосвързани устройства и сензори, които позволяват обмен на данни между различни сградни системи. Например, работата на системите за отопление и охлаждане може да бъде подобрена с помощта на контрол на зони, зададено време за използване и функции за компенсиране на времето, което води до допълнителни спестявания за собствениците на жилища. Интелигентните сгради могат също да оптимизират използването на източници на осветление и енергоемки уреди, да наблюдават качеството на въздуха в помещенията, да предупреждават за проблеми с поддръжката и да включват усъвършенствани мерки за сигурност.

Ползите от интелигентните системи за управление на енергията надхвърлят постигането на целите за въглеродни емисии; те помагат на собствениците на жилища да разберат по-добре моделите си на потребление, да намалят сметките и да поддържат комфортна, здравословна и безопасна среда на живот.


Източник: www.pipelife.bg
 

 

Закони Нормативна база Коментари