Как функционира пречиствателната станция?
Пускаш водата в тоалетната, дърпаш тапата на ваната и мръсната вода изчезва от къщи. През канализацията по дълги подземни тръби тя стига директно до пречиствателната станция (ПСОВ). Удивителен е начинът по който кафявата течност се превръща отново в бистра вода. И оттам може да се влее в реки и морета. Така пречистената вода завършва своя кръговрат. ПОСВ поддържа количеството използваема вода, т.е тя не намалява, така се предотвратяват суши и се постига екобаланс, пище специализираният сайт -www.oekoleo.de
Отпадната вода се чисти в две фази - механична и биохимична.
При механичната обработка по-едрите отпадъци се отделят чрез решетка. Там се намират не само фекалии, а също боклук и хранителни остатъци, които са изхвърлени в тоалетната чиния и в мивката. След това отпадната вода попада в грес улея, където всички мазнини се премахват. Водата продължава пътя си в пясъчния улей, където пясък и дребен чакъл биват отстранени. С това механичната фаза приключва.
Сега идва ред на биохимичното третиране, което е сърцевина на работата на пречиствателната станция. В съживителния басейн специални и полезни бактерии се грижат за това допълнителните вещества да бъдат разградени.
Тъй като някои бактерии се нуждаят от кислород, периодично се налага да се влива мощна въздушна струя в басейна, който започва да бълбука. По –нататък следва разделяне на водата от тинята. На тази фаза пречистената вода и тинята се изследват. Ако параметрите са в норма, то водата се излива в съседни ручеи, реки и езера.
Какво се случва с пречистената тиня?
Тук има повече възможности. Тинята, която не съдържа остатъци от лекарствени вещества служи напр. като тор в земеделието. В някои пречиствателни станции тинята се изгаря, но се губи фосфат, които е ценно подхранващо вещество в селското стопанство. В други станции тинята се събира в биореактор. От нея се произвежда газ, която служи за генериране на ток. Освен това от пречистената тиня чрез т.нар заземяване може да се получи хумусова почва.
В селските райони, по стандарт на население между хиляда и 5 хил. души се пада една пречиствателна станция. Днес повечето водни басейни са с добро качество на водите.
Какво НЕ трябва да се излива в канала?
Хигиенните материали трябва да се пускат в кофата за боклук, а не в тоалетната чиния. Същото важи за хранителни остатъци, както и за бои, лакове, масла и мазнини. Химичните вещества в лекарствата обременяват допълнително отпадните води.
Може ли да се пие пречистената вода?
Тази вода не е годна за пиене, дори и коефициентът на разграждане да е 99% Пречистената вода всъщност изглежда чиста, но е с бактерии. Има пречиствателни станции, които допълнително пречистват с ултравиолетови лъчи. Те дезинфекцират водата и убиват микроорганизмите. Тази вода почти притежава качествата на питейна.
10 необходими неща за пречиствателна станция за еднофамилна или двуфамилна къща
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Първият възхитителен онлайн-магазин за ЕСТЕСТВЕН КАМЪК в България - мрамор, травертин, гранит, варовик и др. Генерираме вдъхновение за Вашия интериор и екстериор!