Жасмин - „Кралицата на нощта“

Самото му име произхожда от персийската дума ясмин, която в превод означава аромат.
11.03.2025
Лилия Лозанова - Янкулова
187
озеленяване, градина, растение, жасмин
Източник: www.Pixabay.com, ©Anna Armbrust


Жасминът изпълва пролетта с божествения си мирис и водопада от бели цветчета. Той се смята за “царя“ на ароматите, като е включен в 83% от всички дамски и 33% от мъжките парфюмни комбинации. Растението е желано в почти всяка градина. Красотата на цъфналия храст е толкова покоряваща, че понякога го наричат „майски сняг“. Известен е и като „кралицата на нощта“, защото по тъмно освобождава своето най-интензивно ухание. Самото му име произхожда от персийската дума ясмин, която в превод означава аромат. Храстът произлиза от Далечния изток и притежава някаква екзотична прелест.
 

Източник: www.pixabay.com, ©Ando Shev


Във вярванията на много народи, жасминът се свързва с любовта и то чистата и непорочната.
Преданието разказва, че тоскански градинар получил такъв храст от персийски търговци и го засадил в градината си. Веднъж подарил клонче жасминов цвят на любимата си. Тя била толкова привлечена от вълшебния му мирис, че веднага се съгласила да се омъжи за него. Оттогава е традицията в италианския град да се вплита клонче жасмин в булчинските букети.
 

 
Жасминът се ползва в парфюмерийната и козметичната промишленост, във фармацията, за производство на чай и други. 
Източник: www.pixabay.com, ©Ivana Tomášková (лява) и Artoxana (дясна)


В света са познати близо 200 вида от това растение, което в зависимост от сорта си може да е храст или да е тип „увивно“ като лоза. Цъфти през цялото лято, с бели или жълти цветове, които имат от четири до девет венчелистчета. Те са с диаметър около 2,5 см и образуват съцветия от три или повече цвята.
 

 
Източник: www.pixabay.com


Положителното му качество е, че издържа при широк температурен диапазон - от минус 17 до  плюс 42 градуса. Затова може да се приеме, че е подходящо растение за отглеждане на фона на екстремните летни температури у нас през последните години. Жасминът, което вдъхновява не само влюбени и поети, но и градинари.
 


Източник: www.pixabay.com, ©Carole 


При засаждането му трябва да се имат предвид определени особености.
Най-подходящото време за засаждането на ароматния храст е между юни и ноември. Важно е да се избере слънчево място, въпреки че понася добре и шарена сянка. Растението предпочита добре дренирана, влажна, умерено плодородна или пясъчна глинеста почва. Тя трябва да има неутрална реакция. Ако не сте сигурни дали почвата в двора е „кисела“, за всеки случай можете да я неутрализирате, като внесете доломитово брашно  (2 кг на 5 кв. м. площ). Не е добре да се засажда в „низини“ в терена, където се задържат дъжд или в райони с подпочвени води. В такива случаи трябва да се оформи „могила“  с височина 50 см., върху която да се засади храста.
 

Източник: www.pixabay.com, ©F1 Digitals


В дупката трябва да се постави добре угнила тор или компост, които да дадат добър старт за развитие на растението. Първоначално до него трябва да се постави опора, за да може храстчето да  има подкрепа в началните етапи. Любопитното е, че жасминът се прихваща от клонче. То трябва да се постави във вода в най-светлата част на стаята. Не се прибавят никакви стимулатори, защото то само създава необходимата среда. След около месец и половина пуска коренчета. Особено добре се развива, когато има южно изложение.
 


Източник: www.pixabay.com, © Bishnu Sarangi 


Грижите за белоснежния храст увеличават „пищната“ му красота.
Особено в първите етапи на развитието му, жасминът се нуждае от поливки поне веднъж седмично. Ако е скоро засаден, му е необходимо по-голямо количество течност - 25-30 литра наведнъж. В сухо и горещо време, напояването с вода трябва да е по-често, понякога и през ден. Добър показател дали растението страда от воден дефицит са неговите листа, които постепенно увяхват. Почвата около храста трябва винаги да е рохкава. След поливка се разкопава поне на 10 см. дълбочина и се мулчира, като по-нататък не е необходимо окопаване, а добавяне на нови слоеве мулч.
 

Източник: www.pixabay.com, © Kev 


Редовното подхранване по време на цъфтеж и растеж е сред необходимите агромероприятия. Използват се минерални торове богати на микро и макроелементи. Някои стопани  смесват 15 г. карбамид, 25 г. суперфосфат и 15 г. калиев сулфит в кофа с вода, като тази комбинация е достатъчна за еднократно подхранване. 


Преди настъпването на зимата пък някои градинари подкрепят жасмина с около 2-3 шепи пепел, с които се поръсва околната почва. Преди настъпването на зимните студове, около растението се добавя слой хумус или компост, които да изолират кореновата система  по време на мразовете. През пролетта пък трябва да се внесе тор с бавно освобождаване, за да може да има приток на хранителни вещества по-дълъг период. Ако почвата е богата на хранителни вещества, добавянето на торове трябва да се редуцира.
 


Jasminum nudiflorum (Зимен жасмин).Източник: www.pixabay.com, © dada 


Подрязването на жасмина е изкуство.
Смята се, че този метод трябва да се прилага, когато храста е поне на седем години, въпреки че има препоръки и за по-ранна резитба. Обикновено се извършва през пролетта, когато растението се „събужда“ и тръгва сокодвижението. Тази операция има няколко позитива: подмладява жасмина, удължава периода на цъфтеж, увеличава броя на съцветията.


Първо се отстраняват сухи, болни, криви издънки и клони, по-възрастни от три години, без цъфтящи пъпки. Важно е да се подрежат по-старите издънки, като трябва да се съкратят поне с една трета от дължината им.  Резитбата освежава уханния храст, дава сила на клоните му да се развиват, придава  му добър естетически вид и симетрия. Тази дейност осигурява по-добър приток на слънчева светлина към младите клони, а след това и към цветовете.

 

Мандевила (бразилски жасмин). Източник: www.pixabay.com, © S. Nagel 


Поддръжката на жасмина може само да увеличи неговата красота. Макар и приспособен към нашите условия, той внася нотка екзотика във всяка градина, а аромата му е вдъхновяващ.
 

Автор: Лилия Лозанова - Янкулова
Закони Нормативна база Коментари