Как да отгледаме дървовидното алое у дома, съветва руският учен Николай Даников в новата си книга “Лечебната сила на алоето” (Книгоиздателска къща “Труд”)
Изискванията на дървовидното алое към почвата се определят от особеностите на кореновата му система, която е разположена повърхностно, и от съдържащите се в неговата пепел до 40 % калциев окис. Затова най-добри за алоето са средните и леките почви, богати на калций, със слаба кисела и неутрална реакция.
Този вид алое много лесно и бързо се размножава чрез издънки от корена или отрязани връхчета, които преди това трябва да посъхнат на въздух. Преди да бъдат посадени, за да може да се прихванат по-бързо, отрязаните издънки се оставят за 2–3 часа на въздух. Така повърхността на среза леко засъхва и рискът издънките да загният намалява. Най-доброто време за размножаване на алоето е периодът от юли до октомври включително, когато за пълното вкореняване на издънките е необходим не повече от 1 месец.
Грижата за издънките се изразява в редовно пръскане и плевене. В жилище растението трябва редовно да се пръска с вода. Това се прави през пролетно-летния сезон в топло слънчево време рано сутрин или късно вечер. По същото време алоето се полива сравнително рядко. През есенно-зимния период се полива много рядко или изобщо не се полива.
Дори през лятото растенията може да останат 1–2 седмици сухи.
Условията за успешното отглеждане на растението са следните:
През пролетта растението трябва постепенно да излезе от състоянието си на покой. Ако връхчето му започва да зеленее, а сбръчканите през зимата тъкани се пълнят със сок, значи корените отново функционират. Но не бива да бързаме да поливаме – признаците за растеж на алоето говорят, че това става за сметка на вътрешните му резерви. По-добре е първоначално да овлажним въздуха, като пръскаме растението с фин пулверизатор.
През есента – октомври-ноември – температурата на въздуха трябва да се поддържа в рамките на 10–15°С. Интервалите между поливанията трябва да се удължат, просъхването на пръстта също.
В същото време пръскането на растенията се спира, а за поддържане на влагата във въздуха на перваза на прозореца може да се сложи съд вода. Между поливанията пръстта в саксията трябва да изсъхва. Високата влажност е вредна за растението.
Източник: www.ka6tata.com, Снимка: Ваня Минева
За да определим дали да полеем алоето, трябва да мушнем пръста си в пръстта на дълбочина на първата фаланга. Ако остане сух, може да полеем растението. Пръскайте растенията, особено пролет и през вечерните часове в горещо време. Не допускайте вътрешната повърхност на саксията да изсъхва, за да не пресъхнат корените. Желателно е да поддържате умерена влажност на въздуха в стаята. Чистият въздух е важно условие за доброто състояние на алоето, за да се запазват лековитите му качества. Чистият въздух го закалява и то по-рядко боледува. Помещенията трябва да се проветряват от пролетта, още щом въздухът навън се затопли, до средата на есента. През топлите и без дъжд октомврийски и ноемврийски дни също може да отваряте горното прозорче, но през нощта трябва да го държите затворено. Същевременно обаче растението трябва да се пази от течение.
При отклонения от нормалното му развитие, вземете мерки навреме. Алоето може да расте добре в една и съща саксия 2–3 години. Ежегодната смяна на пръстта травмира растението. Но ако не расте, трябва да проверим кореновата му система, и ако е пострадала, да изрежем всички болни корени, да ги посипем със сяра или дървени въглища, 1–2 дни да ги изсушим, а после да вкореним растението в пясък, перлит или чакъл. Ако при пресаждането установите, че кореновата система на растението е изсъхнала или гние, отстранете всички болни корени и пресадете растението в съд, чийто размер може да е дори по-малък от предишния. Понякога, преди да посадите растението, се налага да поизсушите корените му в продължение на няколко дни. При това тънките и загиващите корени се отделят лесно. Може да намалите корените на 1/3 от дължината.
Източник: www.ka6tata.com, Снимки: Ваня Минева