Див рожков - придайте декоративна стойност на своята градина

Дивият рожков е едно от ранно цъфтящите видове, обикновенно от края на март до началото на месец май.
27.05.2022
Ваня Минева
3533
озеленяване, дърво, див рожков, дървото на Юда
Източник: снимка: Ваня Минева

Дивият рожков е растение с висока декоративна стойност. Среща се като висок храст или дърво. Латинското му наименование е Cercis siliquastrum, от семейство Бобови (Fabaceae). Известен е още с названието Дървото на Юда. Произходът на името е спорен. Една от версиите е географският му произход, тъй като вида е широко разпространен по Юдейските хълмове.


Естественият му произход е от Югоизточна Европа, Западна Азия и Средиземноморие. У нас се среща по Черноморието, Източна Стара планина и Североизточна България. Този листопаден вид има дълъг живот, достига възраст до сто години.
 

  
Ярки розово-лилави цветове като облак са събрани в снопчета.      Листата са гладки с бъбрековидна форма. Снимки: Ваня Минева

 

Дивият рожков е едно от ранно цъфтящите видове, обикновенно от края на март до началото на месец май. Радва ни с преливащи ярки розово-лилави цветове като облак. Цветовете са малки, с размер (1-2 см.), събрани в снопчета (3-8 бр.) по миналогодишните клончета, по-старите клони или направо върху стъблото, което го прави уникално красиво растение. Цветовете не са ароматни, но са ядливи и се използват в кулинарията. Цъфтежът започва преди разлистването.


Появата на листата става след преминаването на цветовете. Те са гладки с бъбрековидна форма и постепенно оформят кълбовидната корона на дървото. Кората на стъблото е тъмна почти черна, силно набраздена. Образува дълги, червеникаво-кафяви шушулки. Те са силно извити, като рога и висят вертикално надолу. В тях са разположени така ценните семена (8-10 бр.). Семената са тъмно кафяви с твърда обвивка, която ги предпазва.

      Използва се в озеняването на дворове и паркове, заради високите си  декоративни стойности. Снимки: Ваня Минева


Дивият рожков е светлолюбиво растение. Добре е да се засее на защитени от вятъра места, с южно изложение. Устойчив е на суша. Добре понася горещините. Широко е използван в озеняването на дворове и паркове, заради високите декоративни стойности.
 

Размножаването на растението може да стане чрез резници или семена. При семенното размножаване трябва да имаме предвид твърдата обвивка на семенцето. За да имаме добри резултати е необходимо да накиснем семената в студена вода за 12ч. След това за /10-15мин./ в топла вода. Засяват се в рохкава почва рано на пролет.

 

Дивият рожков е едно от ранно цъфтящите видове, обикновенно от края на март до началото на месец май. Снимка: Ваня Минева


В някои райони се отглежда заради ядливите семенни шушулки. Те са важен източник на захар. Започва да образува шушулки след 5-6-тата година. С увеличението на възрастта и добивът на шушулки нараства. Рожковът е богат на Иноситол, който влияе добре на хора с инсулинова резистентност. Съдържа множество витамини- А, В1, В2, калций, калий, магнезий и микроелементи- мед, желязо, хром, никел, манган.
 

Ползите от рожковото брашно са много. Една от които е превенцията с диабета, тъй като не съдържа захар, а само растителна глюкоза и захароза. Помага за регулиране на холестерола в кръвта и за контрол на наднорменото тегло. Използва се в кулинарията като заместител на какаото и като подсладител, особено за здравословни и вегански рецепти.
 


Ето и някои съвети и рецепти:

Горещ шоколад - в 250-300гр. горещо мляко се сипва 2 супени лъжици рожково брашно. Разбърква се енергично, да не останат бучици. По желание може да се добави мед.

-Течен шоколад - в бурканче сипваме 150гр. сусамов тахан, 2 супени лъжици рожково брашно, 1-2 супени лъжици мед и добре разбъркваме.

-Чай- 1 супена лъжица смлени бобови семена заливаме с 250гр. гореща вода. Оставяме  за 10-15мин. и прецеждаме.

Рожковото брашно е добре прието в сладкарството като заместител на какаото и захарта. То придава естествен кафяв цвят и аромат на печивата. Използва се и за поръсване вместо какао или пудра захар. Препоръчителната дневна доза е около 20гр. за възрастни и 10гр. за децата.

В козметиката се използва за почистване и овлажняване на кожата на лицето, като скраб. Могат да се приготвят и различни маски за лице. Смесваме в купичка една чаена лъжица мед с 1 супена лъжица брашно от рожков и малко лимон, да стане хомогенна смес. Намазваме добре кожата на лицето, да престои 10-15мин. След това измиваме обилно с вода. Кожата става мека и гладка.

 
Автор: Ваня Минева
Закони Нормативна база Коментари