Декоративната ниша винаги е била ексцентричен архитектурен елемент и практично решение за оползотворяване на наличната жилищна площ. Подходящо вписани в цялостната концепция на интериора, подобни ниши могат да се превърнат в основен акцент от украсата на модерния дом.
Появата на първите ниши датира още от преди векове, когато те представлявали естествени вдлъбнатини в пещерите. Основно се използвали като място за складиране на инструменти и предмети за бита. В буржоазните съсловия те били водещ знак за престиж и неизменно присъствали в обзавеждането на елитни обществени сгради.
В християнските храмове били обособявани като специално място за поставяне на икони и църковни предмети, а в източната култура тези ниши, наричани “токонома” предоставяли ефектен фон за различни произведения на изкуството. В наши дни модерните дизайнерски идеи придават определен смисъл и функционалност на този архитектурен фрагмент като част от общия интериорен проект. Приложението на нишите се откроява в две основни направления – ефектен декориращ елемент и функционално решение за интериора.
Функционалните ниши са пространствата, които усвояваме за вграждане на мебели, обособяване на дрешник, малък работен кът или килер. Декоративните ниши се изграждат съвсем преднамерено посредством сухо строителство, обикновено с гипскартон. Стилна декорация от естествен или изкуствен камък приказно ще допълни и подчертае визията на нишата. Цветното стъкло и дървото са още едни оригинални решения в избора на материал. Рафтовете от стъкло в изградената ниша ще придадат изключителен блясък и стил в целия кът.
Жилищен интериор, дневна с ниши Източник: www.rigips.bg
При изграждането на декоративна ниша следва да имаме предвид някои основни аспекти, сред които:
Конкретното предназначение
Необходимо е да имаме идея за какво точно ще използваме нишата, за да можем да предвидим както желаната форма и размери, така и уместните цветове и подходящото осветление. Подобна ниша може да бъде изградена в почти всички стаи в дома - в трапезарията, всекидневната, спалнята, антрето и дори в подстълбищното пространство. Съобразно това може да определим и съответните произведения на изкуството, семейни ценности, книги, скулптури, сувенири или картини, които ще поставим в тях. Все по-често подобни ниши се предвиждат във всекидневата за поставяне на аквариум, телевизионен монитор или фалшива камина.
Жилищен интериор, ниши с осветление Източник: www.rigips.bg
Подходящото осветление
Вграденото осветление в нишата е друг основен елемент, за който трябва да помислим. Дискретната светлината визуално ще придаде вълбочина на нишата, като приятно ще фокусира вниманието и едновременно с това ще акцентира върху избраният материал, текстура и поставеният предмет. Много често вместо вградени лампи може да се заложи на контрастен цвят за вътрешността на нишата в по-светли и съответно по-тъмни тонове. Този начин на игра с цветовете е ефектен и наистина интересен.
Каква форма е подходящо да изберем
Формата на нишите може да варира в най-различни разновидности – правоъгълна, овална, с форма на арка. Може да се избере и тематична форма за конкретната стая, което допълнително ще подчертае функционалното приложение – ниши с форми на плодове в кухнята или детската стая. За рамкиране може да се използват различни видове профили – дървени, декоративни гипсови или полиуретанови. Отдавна отпаднаха правилата за строгите правоъгълни или сводести форми при класическото обзавеждане. Съвременните дизайнерски възгледи възприемат за подходящи всякакви фигуративни очертания за модерния дом, стига те стилово да се съчетават.
Цветовете – контрастни или в тон с останалите
Тук отново трябва да се съобразим с предназначението на нишата, или какъв обект ще бъде поставен в нея. Посвоему тя представлява нашата малка сцена, където с гордост да изложим скъпи за нас предмети. Ако ще акцентираме върху ценна картина, произведение на изкуството или скулптура, от особено значение е правилно да се комбинират текстурата и осветлението, така че не цветът, а самият елемент в нишата да изпъква.
По правило, ако помещението е решено в дискретни нюанси и текстурата е относително еднородна, може да боядисаме нишата в контрастен тон на основния. Няма да сгрешим, ако за декорация използваме по-дръзката текстура на естествения камък или декоративна мазилка. Друг удачен вариант е използването на различни тапети, за предпочитане винилни. Комбинация от релефните рисувани мотиви, съчетани с подходящото осветление ще превърне нишата сама по себе си в ефектно бижу към стената, дори и нищо да не е поставено в нея.
Жилищен интериор, стълби с ниша Източник: www.rigips.bg
Етапи в изграждането на ниши от гипскартон
За изграждането на декоративни ниши в банята трябва да се използва влагоустойчив гипскартон. При желание рамката може да се очертае с керамичен фриз.
Професионално почистване на мека мебел в София и страната
Първият възхитителен онлайн-магазин за ЕСТЕСТВЕН КАМЪК в България - мрамор, травертин, гранит, варовик и др. Генерираме вдъхновение за Вашия интериор и екстериор!
Прозорци и врати за пасивни и нискоенергийни сгради.
Официален представител на европейски производители на отоплителна и климатична техника.