Във Fimera Design Studio предпочитаме да проектираме по-минималистични и модерни интериори, отколкото класически

Интервю с Валери Маринов от Fimera Design Studio, които спечелиха приза "Дизайнер на годината" за 2021 година.
08.04.2022
Светлана Желева
1894
интериор, интериорен дизайн, дизайнер на годината, Fimera design studio
Eкипът на Fimera Design Studio спечели приза Дизайнер на годината за 2021 година в конкурса за интериорен дизайн Dibla Design Awars.
Източник: Fimera Design Studio, снимка: DDA

Fimera Design е студио за интериорен и продуктов дизайн, което създава хармонични, функционални и неочаквани решения за обществени и лични пространства, мебели и продукти. Fimera Design вярва, че качеството на изпълнение е важно не по-малко от гениалността на идеята и предлага цялостна услуга от проектиране на пространството до избора на най-малкия детайл от oбзавеждането. Fimera Design е сред най-търсените и продуктивни студиа в България, с портфолио от над 50 обекта и запазено място на страниците на списанията за архитектура и дизайн. Проектира с еднаква страст и вдъхновение, както мини апаратаменти с ограничени бюджети, така и луксозни хотелски комплекси, заведения, магазини, офиси и обществени сгради. 
 

 

Призът "Дизайнер на годината" за 2021. Снимка: Dibla Design Awards
 

Какво е да си дизайнер на годината? Как се чувствате?

Чувстваме се супер. Радваме се, че получихме тази награда - тя ни дава самочувствие и легитимност.  За нас всяка награда носи още по-голяма отговорност - към клиентите ни и проектите, които правим. Разбира се, не е лесно да се поддържа постоянно високо ниво и това е предизвикателството към Fimera. Екипът ни в момента се състои от 10 човека и тази награда е плод на общите ни усилия, така, че тази награда е за всички нас. 


 

Основателите на  Fimera Design Studio - Валери Маринов,  Иван Гроздев,  Мая Костова - Сбиркова.


Лесно ли се наложихте като студио? Как създадохте име в бранша?

Мисля, че имахме голям късмет в началото. Официално създадохме студиото през 2006 година, в период на силно строителство и икономически подем. Преди да създадем Fimera, (Валери, Иван и Мая) работехме известно време на различни места в мебелни и строителни фирми. По това време интериорният дизайн едва започваше да се продава като индивидуална услуга и почти липсваха студия за дизайн, които да предлагат цялостни проекти и мениджмънт. В същото време, все по-често започнахме да получаваме запитвания от клиенти за интериорен дизайн – нещо, което фирмите в които работехме не предлагаха.

Ние бяхме приятели от Университета и решихме, че трябва да започнем да работим заедно и да основем студио за дизайн. Преди официално да създадем Fimera, вече бяхме започнали да работим дистанционно по няколко малки общи проекта, както и да работим с няколко архитекти, за които правехме чертежи и визуализации. Големият пробив дойде, когато инвеститори от Red Devil се обърнаха към мебелната фирма, в която работеше Иван за дизайна на ресторант Pastarito. Мебелната фирма отказа, тъй като нямаха ресурса да го изпълнят. Тогава Иван им предложи да го направим ние, с уговорката, че мебелите ще бъдат изпълнени от мебелната фирма.

И както се казва в клишетата: След това всичко е история. Ресторантът стана много популярен, спечелихме награда за дизайн от списание Идеален Дом, появиха се и други поръчки. След това всички напуснахме работа и започнахме да работим самостоятелно.

 

Проектът, с който Fimera Design Studio спечели нагарадата в категория Жилищен интериор на конкурса Dibla Design Awards 2020 e представен в списание Още за къщата.  Снимка: Ники Канделеро
 

Конкуренцията и при Вас е много голяма, каква е Вашата запазена марка, благодарение на която успявате?

Не смятам, че сме мислили целенасочено за това да предлагаме нещо специално, което да ни отличава от останалите. Винаги обаче, сме се стремили да бъдем много добри в това, което правим.

Доста често съм чувал, хора да говорят за нашия характерен стил и почерк – аз лично все още не мога да го открия като нещо отличително. Fimera обаче, продължава пътя си в търсене на идеалния интериор и естетиката. Истината е, че ние сме голям екип и всеки има свой индивидуален почерк, като това, към което се стремим да ни обединява е перфекционизма
 

Проектът "Апартамент на брега на езерото" представен в "Още за къщата".  Снимка: Диан Станчев


Къде тръпката е по-голяма: да направите интериорен дизайн за апартамент, за офис или за цяла къща?

Може би всеки от екипа на Fimera би отговорил на този въпрос по съвсем различен начин. За мен лично всички проекти имат своя собствена динамика и носят различни емоции. Разбира се, обществените проекти (офиси, заведения и др.) са по-значими и имат по-голям резонанс, но има и проекти на апартаменти, които ни носят изключително удовлетворение и тръпка. 

Има обаче нещо, което ни привлича най-много и това е различното. Независимо от типа обект, тръпката е когато видим нещо уникално – било по отношение на архитектурата, за която ще работим или в заданието на възложителя. 
 

Един от последните реализирани проекти на Fimera Design Studio е представен в Още за къщата. Снимка: Ники Динов

 

Кои проекти, върху които сте работили са Ви вдъхновили най-много и с какво?

Всеки проект има свой собствен отпечатък върху нас и, за да се получи, ние сме били вдъхновени по някакъв начин. Често този стимул идва по странен и неочакван за нас начин. Скоро приключихме работа по един голям офис проект, който ще публикуваме в близко бъдеще. Той беше голямо предизвикателство за нас и източник на голямо вдъхновение за всички.

Имате ли любим материал или стил, който залагате във Вашите интериори?

Ние подхождаме индивидуално към всеки проект, като използването на определен материал или стил е продиктувано от някакъв контекст и е съвкупност от много фактори. Не мисля, че е удачно дори да се опитваме да изброяваме или обобщаваме всички фактори, тъй като те могат да бъдат твърде разнообразни. Въпреки всичко можем да кажем, че във Fimera определено предпочитаме да проектираме по-минималистични и модерни интериори, отколкото класически. Предпочитани материали са дърво и фурнир, камък и метал. 
 

Един от интериорите на Fimera  Design Studio с по- нестандартно решение. Снимка: Ники Динов 


Какви грешки правят най-често хората, когато искат да обзаведат своето жилище? Защо е важно да се ползват услугите на интериорен дизайнер?

Както можете да си представите хората правят много и различни грешки. Най-често те имат твърде много идеи, които искат да осъществят в рамките на един проект, което винаги води до лош резултат. Разбира се, разбирането за дизайн е философия, а всеки има различно виждане. Нашата философия обаче е „less is more” или както казва един наш колега „не всеки може да си позволи толкова малко“. 

Друга грешка, която често се прави е работата „на парче“, без предварително планиране на абсолютно всички детайли и аспекти на интериора – бюджет, детайли, размери, координация и много други. Професионалните услуги на дизайнер помагат на клиента да избегне тези и много други грешки. 

А най-важната причина за използването на интериорен дизайнер е възможността клиентът да получи реализиран проект, максимално удовлетворяващ неговите нужди, който е отражение на неговата философия за живот и е професионално изпълнен.

 

С проекта "Крайградска къща"- Fimera Design Studio спечели трето място в категория Жилищен интериор - фамилна къща в последното издание на конкурса Dibla Design Awards. Снимка: Ники Канделеро

 

Какви са трендовете за 2022 в интериорния дизайн?

Този въпрос, като че ли наистина е дежурен във всяко интервю или тема за интериорен дизайн. Ние не обичаме да говорим много за трендове, защото смятаме, че трендовете са преходни и са предпоставка за клишета в интериорния дизайн. Може да отговорим и като лаици и да кажем, че не ги следваме, защото ги създаваме. Но също така не бива да се заблуждаваме – трендовете са като едно голямо морско течение – всички са в него и излизането е много трудно. И за това има някои конкретни причини.

Защо например се появяват някои трендове? Ако се вгледаме в един конкретен тренд в момента – да се използват широко форматни плочи от гранитогрес или синтерован камък като облицовки за бани, стени и дори мебели. Простият отговор разбира се, е: защото може. До скоро тези технологии липсваха и бяха невъзможни. Сега са широко достъпни и предлагат възможности за постигане на уникален и устойчив дизайн. Друг тренд, който се забелязва в момента е едно своеобразно завръщане към традициите и създаването на интериори, пропити с носталгия. Това намира отражение в използването на повече естествени и устойчиви материали, мебели с някаква история, груби материи и текстил с по-явна текстура. Използването на повече цветове, особено зелени и сини пастелни нюанси. Има някакво своеобразно завръщане на по-заоблените форми и мебели. 

Може много да се говори за текущите тенденции, но предпочитаме да не отегчаваме с дълго обследване на тема, която трябва да бъде разглеждана самостоятелно. 
 

С проекта си 'Еко селище Дива бука" Fimera Design Studio  сатна победител в категория "Ваканционни селища" на архитектурния конкурс ARCHINOVA 2019.  Източник: archinova.bg
 

Корона пандемията как промени не само пазара, но и усещането за живота, за организиране на пространството около нас?
Мисля, че промяната не е голяма и има ефекти, които са само временни. Имаше много предположения, че корпоративният офис ще изчезне постепенно, като основно място за работа и бизнес, но това не се случи. Много хора започват да се връщат отново в офисите. Това, което със сигурност се получи е, че всички разбраха – идеята „домашен офис“ и работа с гъвкаво работно време и място е напълно възможна и е единствено въпрос на организация и предпочитание. Затова в момента при обзавеждането на жилища се отделя и повече внимание за обособяване на зони за работа.

Друг въпрос е пазарът – пандемията промени динамиката на производството и доставките в цял свят и това се отрази негативно по начин, който всички усещаме.

Какво очаквате от 2022 г. – да бъде по-добра откъм проекти, по-силна, по-слаба година, нормализиране на пазара и пр.?
Някои хора казват, че денят се познава от сутринта и тъй като навлизаме във второто тримесечие на годината, която за нас започна силно и с проекти, по които вече работим, много се надяваме, нещата да не се променят и тя да остане успешна и силна. Много по-силна обаче, е надеждата ни за спиране на войната в Украйна и нормализиране на глобалните отношения.

 

Автор: Светлана Желева
Закони Нормативна база Коментари